Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Fytoremediace aneb rostliny které čistí půdu

autor: Lenka Kadlíková
Mnoho výdobytků naší civilizace znamenalo používání toxických látek, které ještě dnes v půdě působí. Jsou však známy rostliny, které pomocí takzvané fytoremediace dokáží půdu těchto látek zbavit.


Co to přesně je remediace - fytoremediace

Remediaci si lze představit jako ozdravný proces, při kterém se využívají různé fyzikální, chemické a biologické principy. Pokud se použijí rostliny jedná se o tzv fytoremediaci. Rostliny se používají především pro dekontaminaci půdy zamořené toxickými kovy a halogenovanými uhlovodíky. Tyto rostliny pomocí svých detoxikačních metabolických procesů dokáží toxické látky přeměnit na méně toxické či netoxické. Ty pak zůstávají v jejich těle, přesněji v pletivech.či buňkách. Některé látky rostlina nedokáže přeměnit, ty se pak v rostlině hromadí a likvidují se při dalším zpracování rostliny po sklizni.

Výběr rostlin není jednoduchý

Pří výběru rostlin hraje roli zejména nárůst biomasy (čím větší nárůst tím větší schopnost akumulovat toxické látky) a schopnost dekontaminovat půdu od konkrétní látky která je v půdě obsažena. Důležitá je též schopnost akumulovat látky do nadzemní části rostliny. Rostliny se tak snáze sklidí. Fytoremediace se s úspěchem využívá pro čištění povrchových půd. Z v přírodě běžně rostoucích rostlin je to například penízek rolní nebo knotovka. K fytoremediaci lze dobře využít například kukuřici, len či konopí. Pro každou lokalitu je třeba najít tu správnou rostlinu, která zde bude dobře růst a bude vhodná pro eliminaci konkrétního znečištění.

U některých druhů se snaží vědci docílit zvýšení odolnosti rostliny vůči kovu a zvýšit tak schopnost akumulace těchto látek. U nás se fytoremediaci věnuje například Mendelova univerzita v Brně, Ústav experimentální botaniky AV ČR a Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze . Vědci tuto metodu s úspěchem použili například na čištění uranem a radiem znečištěné vody v Mydlovarech. Zde použili podstatě kořenovou čistírnu.

Zdroje informací:
www.rozhlas.cz/leonardo
www.gate2biotech.cz
metodika fytoremediace

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
29. září 2010


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.