Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Fytoremediace aneb rostliny které čistí půdu

Mnoho výdobytků naší civilizace znamenalo používání toxických látek, které ještě dnes v půdě působí. Jsou však známy rostliny, které pomocí takzvané fytoremediace dokáží půdu těchto látek zbavit.


Co to přesně je remediace - fytoremediace

Remediaci si lze představit jako ozdravný proces, při kterém se využívají různé fyzikální, chemické a biologické principy. Pokud se použijí rostliny jedná se o tzv fytoremediaci. Rostliny se používají především pro dekontaminaci půdy zamořené toxickými kovy a halogenovanými uhlovodíky. Tyto rostliny pomocí svých detoxikačních metabolických procesů dokáží toxické látky přeměnit na méně toxické či netoxické. Ty pak zůstávají v jejich těle, přesněji v pletivech.či buňkách. Některé látky rostlina nedokáže přeměnit, ty se pak v rostlině hromadí a likvidují se při dalším zpracování rostliny po sklizni.

Výběr rostlin není jednoduchý

Pří výběru rostlin hraje roli zejména nárůst biomasy (čím větší nárůst tím větší schopnost akumulovat toxické látky) a schopnost dekontaminovat půdu od konkrétní látky která je v půdě obsažena. Důležitá je též schopnost akumulovat látky do nadzemní části rostliny. Rostliny se tak snáze sklidí. Fytoremediace se s úspěchem využívá pro čištění povrchových půd. Z v přírodě běžně rostoucích rostlin je to například penízek rolní nebo knotovka. K fytoremediaci lze dobře využít například kukuřici, len či konopí. Pro každou lokalitu je třeba najít tu správnou rostlinu, která zde bude dobře růst a bude vhodná pro eliminaci konkrétního znečištění.

U některých druhů se snaží vědci docílit zvýšení odolnosti rostliny vůči kovu a zvýšit tak schopnost akumulace těchto látek. U nás se fytoremediaci věnuje například Mendelova univerzita v Brně, Ústav experimentální botaniky AV ČR a Výzkumný ústav rostlinné výroby v Praze . Vědci tuto metodu s úspěchem použili například na čištění uranem a radiem znečištěné vody v Mydlovarech. Zde použili podstatě kořenovou čistírnu.

Zdroje informací:
www.rozhlas.cz/leonardo
www.gate2biotech.cz
metodika fytoremediace

Debata k článku 'Fytoremediace aneb rostliny které čistí půdu '

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Hlemýžď

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz