Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Národní park Serengeti v ohrožení

Jeden z posledních rájů divokých zvířat na světě je ohrožen stavbou dálnice.


O Serengeti NP ve zkratce

Stádo pakoňů - klikněte pro zobrazení detailuStádo pakoňů
foto: Radek Klimeš
rozloha:14763km² (jihomoravský kraj cca 7000km²)
počet druhů ptáků: přes 500
počet druhů savců: přes 70
- nejstarší, největší a nejslavnější národní park
- největší migrace zvířat na světě Lev - klikněte pro zobrazení detailuLev
foto: Radek Klimeš

Národní park Serengeti, o jehož založení se ve velké míře zasloužil Bernhard Grzimek, je poslední místo na zemi, kde je možné vidět miliony zvířat téměř tak, jak žili jejich předkové před tisíci lety. Každým rokem ho navštěvují desetitisíce turistů a nyní hrozí, že tento "Ráj všeho živého na zemi", bude v brzké budoucnosti zničen stavbou dálnice, která má vést přímo do srdce parku a rozdělit ho na již nikdy neslučitelné části. Jedná se o událost světového významu, protože Serengeti představuje nezměrné přírodní bohatství a musí být zachováno pro příští generace. Národní park Serengeti je zatím zapsán do seznamu přírodních památek UNESCO. Není možné existenci takto významného parku nechat v rukou několika lidí z tanzanijské vlády a jejího okolí. Jedná se o nejkritičtější ohrožení tohoto nádherného parku v celé jeho historii. V srpnu toho roku vláda Tanzánie schválila stavbu dálnice přes park a v roce 2012 bude zahájena její stavba, pokud se veřejnosti nepovede změnit toho mimořádně neprozřetelné a hloupé rozhodnutí.

Migrace zvířat a Serengeti

Těchto pár slov k sobě patří už tisíce let. Člověk se ale snaží tyhle dva neoddělitelné celky od sebe násilím odtrhnout. Má mu k tomu posloužit dálnice...

Lvice s mláďaty - klikněte pro zobrazení detailuLvice s mláďaty
foto: Radek Klimeš
Každým rokem se v parku i mimo něj přemisťuje více jak 2 miliony zvířat z místa na místo a pohybují se převážně v kruzích, ve směru hodinových ručiček. Zvířata putují za lepší a čerstvější potravou a jako v transu následují jeden druhého. Obrovské stádo migrujících zvířat se ale neskládá pouze z pakoní, jak se často můžete dočíst z článků hloupých novinářů, kteří opisují jeden od druhého, ale tvoří je také zebry, gazely a další druhy zvířat. Takže snad všem je jasné, že stavbou dálnice nejsou ohroženi jen pakoně, ale i ostatní druhy zvířat a samozřejmě také predátoři, kteří jsou na mnoha místech na migraci závislí.

Frankfurtský zoologický institut zveřejnil svoje odhady a do několika let od stavby dálnice bude vyhubeno kolem 75% všech zvířat, které se migrace účastní. Toto číslo je hrozivé a představuje cca 1,25 milionu mrtvých zvířat.

Příčina: „Homo sapiens=>Homo stupidus“

Lev - klikněte pro zobrazení detailuLev
foto: Radek Klimeš
Dnešní tzv. „moderní“ člověk je neuvěřitelně hloupý tvor. Napřed přírodu zničí, postaví v ní města, dálnice a pak se snaží mezi tyto betonové hradby pomalu navracet stromy, trávu a jinou zeleň. Teď krátce odbočím: „Tento stejně hloupý člověk také například „objevil“ BIO, které naši předkové jedli po tisíce let před námi. Zamysleli jste se někdy, co je nám prodáváno jako BIO a za co někteří utrácí nemalé peníze? Je to zcela přirozený produkt matky přírody, ale většina z nás je už tak hloupých, že si neuvědomí, že to není žádné BIO, ale že nás obchodníci velice dobře matou.“

Za stavbou dálnice bude zřejmě mnohem víc, než jen zveřejněné informace o tom, že je potřeba spojit Arushu s Musomou, protože vláda v čele s prezidentem nemá ani nejmenší zájem na jiném, alternativním řešení. Stále častěji prosakují na veřejnost informace, že prezident má nakoupené pozemky v oblasti, kde má vést dálnice. Hlavním investorem má být Čína, která je známá tím, že v Africe těží nerostné suroviny a západní Afrika je již v některých oblastech těžebními společnostmi opravdu zničena. V Serengeti by prý mělo být zlato, diamanty apod.

Serengeti nesmí zemřít

I když je Afrika pro mnohé z nás daleko, měli bychom si všichni uvědomit, že pokud se stavba uskuteční, tak celý svět ztratí jediné místo na zeměkouli, kde žijí zvířata ještě relativně volně a ve stále ohromujících počtech.

Velice smutné je, že tento problém téměř vůbec nezajímá lidi, kteří se o ochranu zvířat zajímají a mají to jako svoje povolání. Mluvím jak o státních úřednících, tak také o organizacích, které se „věnují“ a chlubí tím, že „chrání“ přírodu.

opičáci - klikněte pro zobrazení detailuopičáci
foto: Radek Klimeš
Mimochodem kde je Greenpeace, co dělají nadace a nadační fondy? Proč se mocní tohoto světa k problému pouze slovně vyjadřují? Viz UNESCO, WWF, IUCN atd. Všichni jsou znepokojeni, ale tím to pro ně končí. Pokud ovšem svět tvrdě nezasáhne do rozhodnutí vlády Tanzánie, během několika let zmizí ze světa jeden z největších přírodních zázraků, kterým migrace v Serengeti bezesporu je.

Je velice smutné a alarmující, že se snažíme zvířatům sebrat ty poslední trosky z obrovských území, na kterých dříve žila. Další nepříjemnou realitou je to, že spousta států a organizací z celého světa podporuje chudé africké státy a potažmo jejich obyvatele. Na zvířata ale peníze nejsou. Bohužel na rozdíl od zvířat, je nejen v Africe lidí stále víc a víc.... s pomocí západní civilizace jich bude stále přibývat.

Slon africký - klikněte pro zobrazení detailuSlon africký
foto: Radek Klimeš
Za silnici náhradu najdeme vždy. Silnice se dá znovu vybudovat, ale náhradu za Serengeti nikdy nenajdeme. Kdy a kde skončí chamtivost lidské rasy? Musíme opravdu všechno zničit, abychom si teprve pak uvědomili, že bez toho nemůžeme žít? Dále musím zmínit další smutnou věc. V televizi je v dnešních dnech možné na programu National Geographic vidět obrovské upoutávky na migrace zvířat z celého světa. Migrace jsou tam nazývány různými přívlastky jako „velká“, „velkolepá“ apod. Takže každý rozumně uvažující člověk by si pomyslel, že je velice vhodná doba veřejnosti sdělit i to, že Serengeti není jen to krásné místo, které ukazují, ale že je to místo kriticky ohrožené, které nemusí již za pár let existovat. Bohužel prý není možné do vysílání zasahovat. Jak se ale jinak má veřejnost o podobných problémech dozvědět?

VÍCE INFORMACÍ NALEZNETE NA www.serengetinesmizemrit.cz/ A NA FACEBOOKU

Poděkování serveru Příroda

Západ slunce nad Serengetti - klikněte pro zobrazení detailuZápad slunce nad Serengetti
foto: Radek Klimeš
Tímto tedy děkujeme serveru Příroda, který sám z vlastní aktivity nabídl zveřejnění článku k tomuto vážnému problému a umožnil tak aby se veřejnost dozvěděla i nepříjemné věci, které se týkají ochrany přírody ve světě.

Debata k článku 'Národní park Serengeti v ohrožení'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žebřík do nebe

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz