Za voláním cikád

autor: Karel Filip
Titulek působí velmi exoticky a bývá spojen s cestováním po tropických oblastech, kde někde pod palmami se ozývá jejich monotónní cvrčení ve dne i v noci.

Málokdo však ví, že se s cikádami lze setkat i na Českolipsku a to v nejteplejších oblastech našeho okresu v okolí obce Deštná. Jedná se o poměrně dosti velký druh-o cikádu chlumní. Patří do řádu křísů a je celkově velmi vzácná. Spolu s cikádou viničnou z jižní Moravy a cikádou trnkovou tvoří u nás památnou skupinu vzácného hmyzu. Zpěv samečků je vyluzován mechanicky čili v oblasti zadečku bubínkovým stridulačním orgánem. Zvuk vydávají pouze samečkové a ohraničují tak svoje teritorium. Samičky nakladou vajíčka do nadzemních částí rostlin. Vylíhlé nymfy však žijí pod zemí a podobně jako krtonožka si vyhrabávají mohutnými lopatkovými předními nohami dlouhé chodbičky. V půdě žijí několik let a sají kořenové šťávy. Dospělci však žijí velmi krátce, asi dva měsíce.

Zabloudíte-li na teplé stráně v okolí bývalých Deštenských pastvin a budete li mít hodně štěstí, možná, že se vám podaří zaslechnout jejich nezapomenutelný hlas. Možná, že budete mít štěstí jako já a dospělá cikáda, která velmi dobře skáče, přistane ve vaší blízkosti.autor:
datum vydání:
1. července 2011


Diskuze k článku „Za voláním cikád“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!