Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Za voláním cikád

autor: Karel Filip
Titulek působí velmi exoticky a bývá spojen s cestováním po tropických oblastech, kde někde pod palmami se ozývá jejich monotónní cvrčení ve dne i v noci.

Málokdo však ví, že se s cikádami lze setkat i na Českolipsku a to v nejteplejších oblastech našeho okresu v okolí obce Deštná. Jedná se o poměrně dosti velký druh-o cikádu chlumní. Patří do řádu křísů a je celkově velmi vzácná. Spolu s cikádou viničnou z jižní Moravy a cikádou trnkovou tvoří u nás památnou skupinu vzácného hmyzu. Zpěv samečků je vyluzován mechanicky čili v oblasti zadečku bubínkovým stridulačním orgánem. Zvuk vydávají pouze samečkové a ohraničují tak svoje teritorium. Samičky nakladou vajíčka do nadzemních částí rostlin. Vylíhlé nymfy však žijí pod zemí a podobně jako krtonožka si vyhrabávají mohutnými lopatkovými předními nohami dlouhé chodbičky. V půdě žijí několik let a sají kořenové šťávy. Dospělci však žijí velmi krátce, asi dva měsíce.

Zabloudíte-li na teplé stráně v okolí bývalých Deštenských pastvin a budete li mít hodně štěstí, možná, že se vám podaří zaslechnout jejich nezapomenutelný hlas. Možná, že budete mít štěstí jako já a dospělá cikáda, která velmi dobře skáče, přistane ve vaší blízkosti.

autor:
Karel Filip

datum vydání:
1. července 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.