Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Časopis Krkonoše – Jizerské hory 4/2011

autor: Jiří Bašta
Ve čtvrtém letošním čísle Krkonoš – Jizerských hor se v široce zabýváme první podobou ducha našich hor – Krakonoše.

Je tomu právě 450 let, co se na Helwigově mapě Krkonoš poprvé objevilo zpodobení ducha zdejších hor. Vnímání postavy Rübezahla a Krakonoše se měnilo s časem i s pohledem etnika německého, českého nebo polského, démonický Krakonoš však stále žije. V našem časopise si může například přečíst:

Předjarní setkávání se srnčí zvěří

Fotoreportáž Libora Votočka ze života srnčí zvěře, která koncem zimy jen obtížně hledá dostatek potravy a sdružuje se do menších či větších tlup.

Zkamenělé stromy v Podkrkonoší

Nové výzkumy a poznatky z Jestřebích hor ukazují, že zkřemenělá dřeva, dříve hojně nacházená v nejvýchodnějším Podkrkonoší, pocházejí z mohutných stromů kordaitů, jejichž kmeny byly do vnitrosudetské pánve dopraveny říčním tokem, a to ze značné vzdálenosti. Článek napsal Václav Mencl z Městského muzea v Nové Pace

Plšík lískový

V příloze pro mládež naleznete plakát se skrytě žijícím roztomilým chlupáčem – plšíkem lískovým, vyprávění a kvíz, kde je plšík hlavním hrdinou, ale také jednu dubnovou pranostiku.

Broumovské a Polické stěny

Asi 12 km dlouhý nesouměrný hřbet Broumovských stěn je od roku 1956 chráněn jako rezervace (dnes národní přírodní rezervace); před rokem a půl z ní byla vyčleněna národní přírodní památka Polické stěny. Tamní krajinu popisuje Petr Köppl ze Správy CHKO Broumovsko.

Texty z časopisu Krkonoše – Jizerské hory a další podrobnosti naleznete na krkonose.krnap.cz.

autor:
Jiří Bašta
email: jbasta@krnap.cz

datum vydání:
13. dubna 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.