Ostružiník maliník - Maliník obecný - Rubus idaeus

autor: Lenka Kadlíková
Tento keř rostoucí v lesích a na stráních je velmi dobře známý svými sladkými růžovočervenými, malinově zbarvenými plody. Používá se jak název ostružiník maliník, tak maliník obecný. Botanický název je však ostružiník maliník.

třída dvouděložné - Rosopsida
řádrůžotvaré - Rosales
čeleď růžovité - Rosaceae
rod ostružiník - Rubus
druh ostružiník maliník - Rubus idaeus L.

Charakteristika

Jak dokládají archeologické vykopávky, maliny znaly již lidé v neolitu. Pěstovat se začaly ale až v 16. století. Dnes je oblíbeným ovocným keřem řady zahrádkářů.

V přírodě lze najít nejen maliník, ale i jiné druhy tohoto rodu především na okrajích lesů a na stráních. Maliník je keř, který mimo známých plodů poznáme velmi snadno podle listů. Jejich spodní strana je porostlá stříbřitě šedými chloupky, které jsou nezaměnitelné s jiným podobným keřem. Listy jsou lichospeřené a na okrajích pilovité. O ostružíníku je obecně známo, že se jedná o trnitý keř.

Květy maliníku lze přirovnat tvarem ke květům šípku. Má výrazné bílé pětičetné květy, proto čeleď růžovité. Ve většině případů jsou květy bílé. Lze je vidět v období květen červen. Na malinách si pak pochutnáme od července až do září.

Rozšíření

Vyskytuje se na slunných stráních, holinách a na okrajích lesů. Na malinách si můžeme pochutnat jak v nížinách, tak i poměrně vysoko v horách. V tomto hledisku je maliník hodně přizpůsobivý.Tento keř má rád vlhčí půdu

Ochrana

Díky své hojnosti není legislativně zvlášť chráněn.

Možné užití

Listy lze použít zejména ke kloktání při zánětech dutiny ústní a pro potírání při chronických kožních chorobách. Působí též srážlivě a protiprůjmově. Z plodů se vyrábí sirupy a další nealkoholické nápoje například Kofola.

Nejlepší období pro sběr listů maliníku je květen. Při sušení je třeba dbát na to, aby se nezměnika barva listů. V případě, že se to nepovede, počítejte s nižším obsahem účinných látek. Usušené listy je třeba uchovávat v dobře uzavřené nádobě, která je chráněna před světlem.

Listy obsahují třísloviny, flavony a organické kyseliny, z nichž nejhojněji je zastoupena kyselina citrónová, dále značné množství vitaminu C, cukry, stopy silice a řada dalších látek. Plody obsahují cukr, pektin, barviva, organické kyseliny a silice, pecičky obsahují 16% žlutozeleného oleje.

český název Ostružiník maliník - Maliník obecný
latinsky názevRubus idaeus
hlavní znaky listy zespodu stříbřitě šedé a ochlupené, maliny
rozšíření mírný pás severní polokoule
doba květu V-VII
délka života jedno až dvouletka
plod souplodí peckovic
půda s dostatkem humusu
ochrana není zvlášť chráněn


autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz

datum vydání:
16. července 2017


Diskuze k článku „Ostružiník maliník - Maliník obecný - Rubus idaeus“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru




Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.