Huseníček rolní - Arabidopsis thaliana

autor: Mgr. Jana Hájková
V jednom z předchozích článků, který pojednával o efektivitě solárních článků v porovnání s efektivitou fotosyntézy rostlin jsem při překladu německého serveru narazila na zajímavou rostlinku z čeledi brukvovitých, huseníčka rolního.

třída vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
řád brukvotvaré (Brassicales)
čeleď brukvovité (Brassicaceae)
rod huseníček (Arabidopsis)

Charakteristika

Huseníček rolní je drobná jednoletá rostlinka, která dosahuje výšky 5-30 centimetrů. (zdroj: 1) Těsně při zemi vyrůstá kolem dokola stonku této bylinky přízemní růžice listů. Lodyha, tedy olistěný stonek, je holá (drobné chloupky jsou jen u přízemní růžice) a má modravý nádech. Listy jsou obkopinaté - nejširší v horní třetině listu. Lístky na lodyze bývají i eliptického tvaru. Květy jako rostlinné reprodukční orgány jsou bílé, při základně lehce nažloutlé.

Rozšíření

Tato rostlina roste v jarním a letním období. Kvete od dubna do května a poté vykvétá ještě jednou na konci léta, přibližně od srpna do října. Vždy po období kvetení se jednotlivé kvítky mění na plod zvaný šešule. Huseníček rolní je jednoletka nebo ozimá rostlina. Jednoletka znamená, že daná rostlina vyroste, vykvete i odumře během jednoho roku.

Šešule je plod typicky se vyskytující právě u čeledi brukvovitých rostlin, tedy i u huseníčka rolního. Jedná se o vícesemenný suchý plod, který puká ve švech. Šešule je protáhlého, částečně válcovitého tvaru. Právě díky výraznému protažení ji nezaměníme se šešulkou, která mívá přibližně kulovitý tvar a je plochá.

„Celkové rozšíření druhu zaujímá celou Evropu s výjimkou nejsevernějších oblastí. Huseníček však roste i ve střední Asii, na Kavkazu, na pobřeží Malé Asie a v severní a východní Africe. Druhotně pak roste v Číně, Japonsku, jižní Africe, Severní Americe a v Austrálii. […] Huseníček rolní roste na polích, okrajích cest a mezích, úhorech, v okolí železnic a na skalnatých svazích.“ (zdroj: 3)

Ochrana

Tato rostlina není zákonem chráněna. Jedná se o hojně se vyskytující druh.

Možné užití

Huseníček rolní bývá jinak označován i jako chudina rolní, pravděpodobně kvůli svému vzhledu.

Tato rostlina se hojně využívá jako modelový organismus. Modelový organismus je organismus, který je „díky svým výhodným vlastnostem používaný ve výzkumu. Těmito vlastnostmi může být jednoduchost, snadná kultivace, malý genom (-> snadno a rychle odsekvencovaný), krátká regenerační doba mezi dvěma generacemi a množství potomstva (důležité pro statistické zpracování), zemědělský či lékařský význam.“ (zdroj: 2)

Huseníček rolní je nízká rostlinka a proto jich lze pěstovat hodně na relativně malé ploše. Mívá i mnoho svého potomstva. V oblasti výzkumu je huseníček nejdůležitější právě především kvůli nenáročnosti a krátké generační době. Ta se nazývá efeméra - „jednoletá rostlina (vzácně i jiný organismus, např. lišejník či živočich), která žije jen několik týdnů. Její nadzemní část po odkvetení a dozrání semen rychle hyne. Efemery rostou například v lesích, kde využívají jarního aspektu, kdy ještě stromy nemají listy a rostliny v podrostu mohou přijímat dostatek slunečního světla.“ (zdroj: 1)

Nesmíme si ale efeméru plést s efemeroidem. U tohoto typu rostliny totiž hyne jen nadzemní část a zbytek rostliny přečká díky zásobním orgánům.

český název huseníček rolní
latinský název Arabidopsis thaliana
hlavní znaky názká bylina, bílé na bázi světle žluté květy, šešule, obkopinaté či úzce eliptické listy
rozšíření celá Evropa (kromě severních oblastí), střední Asie, Kavkaz, Malá Asie, severní a východní Afrika
doba květu duben-květen, srpen-říjen
délka života jednoletka
ochrana není
zdroje: 1) cs.wikipedia.org
2) www.biolib.cz
3) www.naturabohemica.cz
4) botany.cz

Foto: Jiří Kameníček - jdem.cz/p5ry7



autor:
datum vydání:
10. června 2011


Diskuze k článku „Huseníček rolní - Arabidopsis thaliana“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!