Čechratka podvinutá - Paxillus involutus

autor: Mgr. Jana Hájková
V nejnovějších textech týkajících se čechratky podvinuté se uvádí, že se jedná až o smrtelně jedovatou houbu. Především tedy v syrovém stavu. Dříve byla považována za jedlou a lidé ji i často sbírali. U některých ale tato houba vyvolává právě až smrtelnou alergicko-imunitní reakci organismu.

třída stopkovýtrusé (Agaricomycetes)
řád hřibotvaré (Boletales)
čeleď čechratkovité (Paxillaceae)
rod čechratka (Paxillus)

Charakteristika

Klobouk čechratky podvinuté je 5-15 centimetrů široký. U mladých hub je polokulovitý, později se zplošťuje a postupem času vytváří až nálevkovitý trychtýř. Svůj přídomek podvinutá získala právě díky podvinutým okrajům klobouku, který je místy značně zprohýbán. Slabě plstnatá pokožka s věkem ztrácí na množství drobounkých chloupků a po dešti nebo při vlhkém počasí je slizká. Na přímém slunci se jemně leskne. Její barva okrově hnědavá, někdy může mít rezavěhnědý nebo olivově zelený odstín.

Výrazně světlejší lupeny na spodní straně klobouku jsou celkem hustě naskládány vedle sebe a jsou oproti ostatním druhů (a také vzhledem k nálevkovitému tvaru klobouku) nízké. U mladých hub jsou tyto žlutohnědé, případně olivově okrové lupeny vlnité. Při poranění získávají tmavší zbarvení od červenavé až po hnědou.

4-5 centimetrový třeň je válcovitého tvaru. Na výšku mívá jen 1-2 centimetry a častěji je zprohýbán. Jeho povrch je hladký, bez chloupků a lysý. Má hnědé zbarvení a je plný a pevný. Dužnina je zbarvena do žlutohnědé barvy, při poranění tmavne spíše dohněda. Při vaření je typické, že zčerná a také pouští hodně šťávy. Dužnina je měkká, má nakyslou vůni i chuť.

Výtrusný prach je hnědý.

Rozšíření

V lesích na ni narazíme od června až do prvních mrazivějších podzimních dní. Vyskytuje se všude, roste od nížinných poloh, přes pahorkatiny a hornatiny až do vysokohorských oblastí. Roste také :“nad horní hranicí lesa zvláště pod břízami a borovicemi nebo v kosodřevině, také pod jednotlivými stromy v parcích nebo alejích mimo les.“ (zdroj: 1)

Možné užití

Jedná se o jedovatou houbu, která vyvolává alergicko-imunitní reakce organismu, jež vyvolávají šokový stav pacienta a mohou vést až do bezvědomí a k případné smrti jedince. Silně jedovatá je tato houba především v syrovém stavu. Jinak je také čechratka podvinutá označována lidově jako sůva, sviňurka, všechlapka nebo komprda.

Možnost záměny

„Je dosti podobná Čechratce olšové – (Paxillus rubicundulus), jak dle názvu chápeme, roste především pod olší, v olšinách a v olšovém mládí.“ (zdroj: 3)

český název čechratka podvinutá
latinský název Paxillus involutus
hlavní znaky nálevkovitý klobouk s podvinutými okraji, zbarven okrově hnědě, husté, nízké, světlejší lupeny, válcovitý, zprohýbaný, lysý, hnědý, plný třeň, dužnina po poranění tmavne dohněda, při vaření zčerná a také pouští hodně šťávy, má nakyslou vůni i chuť
rozšíření nížiny až horské oblasti
doba sběru červen - listopad
poživatelnost jedovatá houba

zdroje:
1) Kapesní atlas hub- Příhoda Antonín
2) houbar.cz
3) www.kudlacek.estranky.cz

foto: www.pilzfotopage.de



autor:
datum vydání:
9. srpna 2011


Diskuze k článku „Čechratka podvinutá - Paxillus involutus“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!