Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Lužní les v metropoli

Díky vyhlášení národního parku Dunajské luhy v roce 1996 se podařilo uchovat jednu z posledních velkých lužních oblastí v Evropě. Nejvýchodnější část národního parku patří přímo k rakouskému hlavnímu městu Vídni. Nese název Lobau, což původně znamená „vodní les“. Lužní oblast Lobau však nabízí ještě mnohem víc.

Roháč - klikněte pro zobrazení detailuRoháč
autor: Mrkvička
Lobau se rozkládá na více než dvou tisících hektarech, přes polovinu přitom zabírá les. Od ukončení regulace Dunaje v druhé polovině 19. století a přesunutí jeho řečiště o jeden kilometr jižněji od původního toku se lužní lesy nacházejí výlučně na severním břehu řeky.

Existence lužních lesů závisí do značné míry na vodě. Lužní lesy rostou jen na místech s vysokou hladinou spodní vody, zároveň však vyžadují též dostatek povrchové vody, přicházející pravidelně v podobě záplav. Vegetační formu lužního lesa podporují kromě vody různé druhy půd a odpovídající klima. Luhy jsou velice blízké tropickým pralesům. Lužní les má pozitivní vliv nejen na udržení čistého vzduchu, ale slouží i jako domov pro nejrůznější druhy zvířat a rostlin.

Vstavač - klikněte pro zobrazení detailuVstavač
Autor snímku: Wiener Rathaus, MA 49
Lobau a dunajské luhy, které na oblast navazují na východě, představují poslední celistvé říční luhy tohoto formátu v celé západní Evropě. Jsou životním prostorem pro četné ohrožené druhy rostlin i zvířat. Lužní vody nabízejí ideální životní podmínky pro mnoho ryb, žab a ropuch. Rostou tu vzácné druhy rostlin, jako například lekníny, kosatce a šípatky. V rákosí hnízdí kachny, slípky zelenonohé, chřástalové a mnoho zpěvných ptáků, například rákosník, strnad rákosní nebo cvrčilka slavíková. Na březích rybaří volavky a v jílovitých svazích si stavějí hnízda ledňáčci.

Na loukách, které bývají často zaplaveny, hledají mezi vzácnými vstavači svou potravu čápi. V bujných lesích měkkého luhu (na ostrově) a tvrdého luhu (na pevnině) žijí lužní jeleni. Útočiště i lovecký revír tu mají srnci, lišky, jezevci, tchoři a kuny. Bobři, vydry, kormoráni a mořští orli bohužel v Lobau vyhynuli. Bobrům se tu však nedávno podařilo znovu zdomácnět. Ledňáček - klikněte pro zobrazení detailuLedňáček
autor: Antoníček

Lužní les Lobau je od roku 1977 zapsán na seznamu UNESCO jako Biosphere Reserve. Od poloviny devadesátých let je součástí národního parku Dunajské luhy (Donau-Auen).

Debata k článku 'Lužní les v metropoli'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Šembera

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz