Rostliny lákají netopýry akustickým trikem

autor: Mgr. Jana Hájková
Mnohé rostliny vábí opylovače, jako jsou ptáci nebo hmyz, výraznými barvami květů. Když chce ale rostlina přilákat netopýra, barvy nepomohou. Liány tropického deštného lesa používají k tomuto docela jiný trik.


Neobvyklé tvary listů omezují fotosyntézu, ale lákají noční opylovače

Liány v deštném pralese na Kubě si evolucí vytvořili listy ve tvaru mísy. Těmito listy na sebe upoutávají pozornost netopýrů, neboť speciální tvar odráží ultrazvukové signály, které netopýři vysílají. Tyto odražené ultrazvukové vlny jsou pro netopýry dobře rozlišitelné od ostatního šumu v pozadí. Marcgravia evenia, jak se tento druh rostliny nazývá, vytváří ze svých květů speciálně tvarované lístky. Někdy mohou být i dva. Lístky jsou zkroucené a to tak, že konkávní (vypouklá) strana lístků směřuje vstříc všem blížícím se netopýrům. Rostliny produkují obzvláště hlasitou ozvěnu netopýřích ultrazvukových signálů. Tyto signály jsou vysílány všemi směry. Tím netopýry přitahují.

Vědecký výzkum pod taktovkou německo-anglické skupiny

Tým anglických a německých vědců v čele s Ralphem Simonem z univerzity v Ulmu prováděly výzkum týkající se tohoto akustického triku rostlin, které takto vábí netopýry v deštných pralesech. Jejich zpráva byla zveřejněna v odborném časopise „Science“.

Netopýři se nespoléhají na vizuální smysl, oni se řídí svým akustickým echolokačním systémem

Tímto vědeckým výzkumem bylo dokázáno, že netopýři dokážou najít rostlinu se speciálně tvarovanými listy až dvakrát rychleji než rostlinu bez listů. (zdroj: 1) Adaptace rostlin se vyplácí, protože rostliny by se v deštném lese nevyskytovaly tak často. Jejich rozmnožování je závislé na tom, kolik opylovačů přilákají. Netopýři podobně jako hmyz vyhledávají na rostlinách potravu. Během sání nektaru na sebe nabalí částečky, které dále roznášejí po lese.

Akustický trik je výhoda pro rostliny i pro netopýry. Během jedné jediné noci musejí netopýři navštívit stovky rostlin, aby tak dostatečně pokryli energetickou potřebu. Systém rostlin, který je vede ke správnému cíli, je tak výhodný jak pro netopýry, tak i pro rostliny. Liánám deštných lesů se tak netopýři totiž prakticky stávají opylovači.

Zdroj:
1) www.spiegel.deautor:
datum vydání:
14. listopadu 2011


Diskuze k článku „Rostliny lákají netopýry akustickým trikem“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!