I dřeviny mají v pískovnách své místo

autor: ing. Jan Šinko
I když v minulých článcích bylo mnohokrát poukazována spíše na jejich negativní význam v tomto prostředí, tam kde vyloženě nekonkurují vzácným druhům rostlin a živočichů pískoven mají jako jinde i své místo. Rozptýlené zeleň v polích v blízkosti pískoven nebo osamělé stromy na jejich březích či okrajích stěn mohou být pro pískovny přínosem.

listování v kapitolách článku 'I dřeviny mají v pískovnách své místo'
  1. Význam dřevin
  2. Jehličnany
  3. Listnáče
  4. Borůvčí, brusinky, malinník a další keře
  5. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Na úvod si připomněmne některé významy dřevin

Dřeviny stejně jako ostatní zelené rostliny produkují kyslík a spotřebovávají oxid uhličitý, zachycují prach, zvlhčují mikroklima, zmírňují hlukovou zátěž, snižují rychlost větru a větrné eroze. V souvislosti s pískovnami se jeví jako výzmanmá vlastnost zpevnění půdy. Zabránění půdní eroze je asi také jediný pozitivní přínos lesnických rekultivací (více o této problematice se můžete dočíst v článku rekultivace pískoven). Dřeviny také přispívají k větší druhové rozmanitosti, i když právě tento význam není v případě pískoven tak jednoznačný. Dřeviny jsou totiž také velmi konkurenčně zdatné a tak postupem času vytěsňují konkurenčně slabší, ale většinou vzácnější rostliny. Když na původním stanovišti převládnou dřeviny zmizí i vzácní živočichové původního stanoviště. I v pískovnách dřeviny k větší rozmanitosti jistě přispívají. Např. pro výskyt hub v pískovnách je významný výskyt dřevin typických pro raná sukcesní stádia jako jsou vrby, olše, topoly,borovice. I zde jako jinde je na dřeviny vázáno mnoho dalších živočichů. Estetickou funkci dřevin ocenění především lidé. Vedle fádních a nezajímavě působících lesnických rekultivacích najdeme skutečně krásně provedené rekultivace jako např. na Veselských pískovnách. Zde je využito v co největší míře již vytvořeného porostu. Právě v těchto dnech nádherně zbarvené listí podzimu vytváří asi nejkrásnější scenérii z celého roku. Pojďme se nyní podívat jaké dřeviny můžeme v pískovnách nalézt.


listování v kapitolách článku 'I dřeviny mají v pískovnách své místo'
  1. Význam dřevin
  2. Jehličnany
  3. Listnáče
  4. Borůvčí, brusinky, malinník a další keře
  5. Kompletní fotogalerie k článku
další »


autor:
ing. Jan Šinko
email: Jan.Sinko@seznam.cz

datum vydání:
23. ledna 2012


Diskuze k článku „I dřeviny mají v pískovnách své místo“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.