Američtí netopýři hynou na „syndrom bílého nosu“, čeští jim pomohou

autor: Mgr. Radomír Dohnal
Syndrom bílého nosu již delší dobu decimuje populace netopýrů v Americe, Evropu sice již také zasáhl, ale zdá se, že naši netopýři jsou vůči němu imunní.


Američtí netopýři jsou v karanténě

NEW YORK/ PÍSEK - Vědci potvrdili výskyt choroby plísňového původu, která likviduje netopýry v Severní Americe. Onemocnění pojmenovaná jednoduše WNS, „syndrom bílého nosu“, představuje další z řady problémů ohrožených netopýřích populací. Houba Geomyces destructans napadá zimující netopýry, a porůstá jejich tělo, zatímco se nehýbou. To nutí letouny k neustálému pohybu, takže se nemohou v klidu uložit k zimnímu spánku, vyčerpávají své tukové zásoby a nakonec umírají vysílením. Až dosud nebylo zcela jasné, jak se onemocnění šíří, ale ani zpráva o tomto zjištění, uveřejněná na serveru ARKive, nepřináší netopýrům o mnoho více nadějí.

Poprvé byl výskyt choroby pozorován v roce 2006, v několika jeskyních státu New York. Od té doby má na svědomí nejméně milion netopýrů hnědavých (Myotis lucifugus). Na tělech mrtvolek se houba usazuje nejčastěji v hlavové části, ale kritické je i napadení oblasti křídel, kde plíseň způsobuje drastické omezení letových schopností a koordinace. Navíc křídla hrají zásadní roli pro regulaci krevního tlaku v období spánku. Vzhledem k rychlému rozšíření onemocnění mezi lokálními populacemi panovala obava, že se plísňové spory šíří vzduchem. Teprve laboratorní test však ukázal, že se houba šíří jen při vzájemném kontaktu mezi jedinci na zimovišti.

Toto onemocnění není neznámé ani v Evropě, kde je však většina netopýrů vůči němu imunní. I některé americké druhy, například netopýr hnědošedý (Myotis grisescens) vykazují odolnost. Právě díky podrobnému zkoumání těch šťastnějších druhů doufají američtí badatelé v nalezení klíče k záchraně nemocných. Prozatím se tedy zimoviště netopýrů staly karanténní zónou s nejpřísnějšími pravidly: každý pozorovatel je před i po vstupu dekontaminován, aby se zabránilo dalšímu šíření spor. Zatímco si tedy například odborníci z Anglie pochvalují zimu a dobře vykrmené netopýry, dávající záruku nárůstu místních populací, v USA se bojí, kolik dalších netopýrů zimování nepřežije. Článek byl uveřejněn 28.10 2011 na serveru ARKiveBlog.org pod názvem „In the News: Fatal bat disease caused by fungus“.

Nalezne se řešení krize letounů v Čechách?

BRNO/PÍSEK - syndrom bílého nosu, smrtícího onemocnění plísňového původu, které se objevilo poprvé před šesti lety v Americe a dále šíří, může být poražen. Choroba, decimující populace netopýrů v zimovištích, se objevila i v Čechách, na dvou zimovištích u Rýžnova v Krušných horách, se totiž zatím dál nešíří. Podle výzkumu Natálie Martínkové, odbornice na netopýry z Masarykovy univerzity v Brně, se zdá být narozdíl od severoamerických druhů naše populace víceméně imunní.

Až na lokální omezený výskyt zatím netopýři v ČR nemoci odolávají. Podle závěrů zprávy, kterou Martínková spolu se zahraničními kolegy publikovala v prestižním vědeckém žurnálu Wildlife Diseases, už totiž pravděpodobně populace evrospkých netopýrů někdy toto onemocnění prodělali, a dříve odhalili způsob, jak se přenosu nebezpečných spor vyvarovat.

Vypadá to, že výskyt „syndrom bílého nosu“ před několika desetiletími v Evropě může nyní pomoci nakaženým netopýrům ze severní Ameriky.

Článek byl uveřejněn 20.1 2012 na serveru ScienceDaily pod názvem „Czech study might help combat white-nose syndrome threatening U.S. Bats“.

foto:Miloš Anděra - www.naturfoto.cz



autor:
datum vydání:
2. února 2012


Diskuze k článku „Američtí netopýři hynou na „syndrom bílého nosu“, čeští jim pomohou“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!