Čeští badatelé náhodou objevili čtyřicet let neviděného hlodavce

autor: Mgr. Radomír Dohnal
I když se to zdá neuvěřitelné, hlodavec měřící na délku s ocasem přes půl metru se může ztratit. Krysa dinagatská se dokázala zmizet lidským očím na dlouhých sedmatřicet let, a dokonce již byla považována za vyhynulou. Jediný živý exemplář, podle kterého byl druh detailně popsán, se podařilo odchytit v roce 1975. Od té doby jako by roztomile vypadající krysička zmizela ze světa. Teprve letos se ji podařilo náhodou znovu-objevit, a to štěstí měli právě čeští vědci.

Štěstí přeje připraveným, a je pravda, že RNDr. Milada Řeháková je ve filipínských pralesích už nějakou dobu jako doma. Od roku 2007 se zabývá výzkumem ohroženého druhu malé poloopice, nártouna filipínského (Tarsius syrichta), kterého celo-sezónně pozorovala v terénu. V kopcovité oblasti ostrova, kde se pohybovala spolu se svým manželem, programátorem Václavem Řehákem, bylo malých nártounů spousta. A byl to právě Řehák, který svou ženu na počátku roku 2012 upozornil na podivného chlupatého tvora v nedalekém křoví.

O týden později se jim podařilo pořídit fotografický záznam, na kterém se na udivené badatele usmálo štěstí v podobě desetiletí neviděné krysy dinagatské, plížící se nenápadně mezi trsy trávy a křovím. Název krysa nám pravda evokuje nepříliš vzhledného hlodavce, milujícího špínu a odpadky. Opak je ale pravdou, a zmíněný druh patří mezi skupinu tzv. obláčkových krys. Jedná se o středně velké stromové hlodavce, kteří nám svou převážně noční aktivitou a životem v korunách stromů mohou připomínat spíše veverky, které to přehnali s podvečerní kávou.

S dlouhým ochlupeným ocasem a huňatým, až šedočerným lehce rozčepýřeným kožichem vypadají velmi roztomile. Lednové záběry nejprve museli projít důsledným rozborem, po takové době totiž už téměř nikdo existenci velké obláčkové krysy nevěřil. Na filipínský ostrov Dinagat už dříve zamířilo několik expedic, které se pokoušeli tohoto charismatického hlodavce znovuobjevit, leč neúspěšně. Čeští vědci teď společně s Nadací na ochranu filipínské krajiny chtějí teď pečlivě zvážit kroky k ochraně tohoto mimořádného endemického druhu.

Článek byl uveřejněn 17.4 2012 na serveru Treehugger.com pod názvem „Czech researchers find allegedly extinct Philippine rat“.



autor:
datum vydání:
25. dubna 2012


Diskuze k článku „Čeští badatelé náhodou objevili čtyřicet let neviděného hlodavce“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!