Životní prostředí a město Brno

autor: Antonín Lágner
Článek o tom, jak vidím situaci ve městě Brně z pohledu běžného obyvatele.

Informace, které zde uvedu jsou ty, které jsem získal při svém dlouhodobém pobytu v tomto městě a proto je možné, že v některých městských částech bude situace trochu odlišná.

Brno je druhé největší město v České republice, tím jsou dány některé specifické problémy velkých měst. V některých částech města je zvětšená hlučnost díky velkému průjezdu aut. Tím pádem je jejich okolí sužováno výfukovými plyny. Jenže to jsou věci, se kterými se toho mnoho nadělat nedá. Ale poslední dobou jsem narazil na několik problémů, které jsou pro někoho drobnosti a někomu mohou vadit.

Problém sběru recyklovatelného odpadu

Po městě je celkem hustá síť míst s kontejnery na třídění papíru a skla. V některých částech se dokonce najdou i rozdělené sběrné nádoby na barevné a čiré sklo. Čeho je ale značný nedostatek jsou nádoby na plast. Přitom je to podle mého velice značný podíl dnešního odpadu. Při mých cestách Brnem jsem narazil pouze na 2 místa, kde je možné odhodit plastový odpad. První je před obchodem Delvita na Kounicově ulici. Druhé místo je v realizováno jako soukromý sběr v Komíně. Je možné, že se najdou ještě někde, ale i tak to bude značně málo. Jistojistě by neuškodilo postavit pár nádob alespoň před větší nákupní střediska. Je jen na odpovědném orgánu aby se postaral o možnost smysluplně odkládat plastový odpad.

Problém sběru prázdných baterií

Ještě před několika měsíci bylo často vidět v obchodech krabice pro zpětný odběr baterií. Ovšem stalo se, že nějakým způsobem z obchodů vymizely. Na dotazy proč již nejsou k dispozici Vám nikdo nedá smysluplnou odpověď, protože sami neví. Každý nemá čas aby separoval, shromažďoval, skladoval a poté sháněl nějaké místo kam by mohl odnést prázdné baterie. Drtivá většina lidí je proto raději vyhodí do komunálního odpadu. Myslím, že je to škoda. Když už jednou ta možnost byla aby byla takto z ničeho nic bez náhrady zrušena.

Zeleň ve městě

Nedá se říci, že by jí bylo málo, nebo že by nebyla udržována. Problém zeleně v Brně je v tom že je značně fragmentována. Tím ztrácí mnoho ze svých pozitivních vlastností. Zatím jsem v Brně nenašel park, který bych volnou chůzí nepřešel za pár minut. Navíc je problém, že často kolem těchto malých parčíků vede nějaká rušná silnice. Tento problém vzniknul již kdysi při plánování rozvoje města a dnes se již těžko napraví. Kdo chce v Brně trochu rozlehlejší zeleň musí mimo město.

Na závěr

bych chtěl podotknout jen to, že nejsem jen nespokojený rejpal ani že nejsem člověk, který by poprvé viděl velké město. A také to není první město ve kterém delší dobu žiji a mám tudíž možnost srovnávat. Brno na tom není nejlépe co se týká péče o naše životní prostředí, ale také to nejsou tak nenávratné chyby aby se nedaly trochou péče na příslušných místech odstranit. Je ovšem otázka, zda je v Brně vůle tento stav vůbec měnit. Jestli mají samotní obyvatelé potřebu nějak se o tyto problémy vůbec zajímat. Budu rád, když čtenáři z Brna, kteří vnímají situaci ve svém okolí, toto sdělí v diskusi. I vy z měst ostatních - pochlubte se nám jak to je u Vás. Jistě bude zajímat i ostatní čtenáře jak to vypadá v tom kterém městě s přístupem k životnímu prostředí.



autor:
datum vydání:
19. října 2004


Diskuze k článku „Životní prostředí a město Brno“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!