Pohled do světa orangutanů na Borneu

autor: Věnka Drábková
Na třetím největším ostrově světa – Borneu - žije skupina obětavých nadšenců, kteří každý den bojují o záchranu orangutanů. Právě tento druh lidoopů čelí v posledních letech stále více nepříznivým vlivům ohrožujících jejich existenci. Do nemocnice „Orang Jungle“ se vydal natáčecí štáb, díky němuž vznikl unikátní dokumentární seriál s názvem Deníky orangutanů.


Seriál můžete sledovat od 19. července od 20:00 na Viasat Nature

Pracovníci rezervace uprostřed Bornea pomáhají orangutanům zachráněným před pytláky, vyhladověním či smrtelnými úrazy k návratu do přírody. Dosud bylo takto zachráněno přes 600 jedinců. V centru se nachází nemocnice pro zraněné jedince, školka s nepřetržitou péčí o mláďata a pralesní škola, kde si sirotci osvojují dovednosti nezbytné pro přežití v divočině.

Záchranáři a veterináři se vydávají na dlouhé nebezpečné výpravy, riskují své životy pro záchranu orangutanů ilegálně držených v malých klecích a čelí tak tváří tvář pytlákům pro záchranu tohoto vzácného druhu lidoopů před jeho vyhynutím. Musí si rovněž umět poradit s psychikou těchto zvířat. Stačí totiž málo a může u nich dojít k psychickému bloku vedoucímu k sebepoškozování či nadměrné nervozitě a agresi. Diváci uvidí také to, jak se jeden z nejchlupatějších orangutanů z rezervace - mohutný samec Hercules, vydá na svou každoroční dovolenou na říční ostrov.

Je jasné, že kliniky tohoto druhu musí umět bojovat i s infekcemi a epidemii. V průběhu natáčení dokumentu Deníky orangutanů zachvátila právě středisko „Orang Jungle“ malárie a několika nejmladším orangutanům hrozilo smrtelné nebezpečí.

Největší odměnou pro pracovníky takového záchranného centra na Borneu je však úspěšné vypouštění orangutanů do divoké přírody, kam patří. Přesně takovou akci zachytili kamery natáčejícího štábu uvedeného dokumentárního seriálu. Jedna z největších vypouštěcích akcí byla realizována pomocí lodí, letadel a vrtulníků. V čele vypouštěné skupiny o 23 orangutanech stála orangutanka Pika se svým mládětem.

Chcete se dozvědět více o životě orangutanů v rezervaci „Orang Jungle“ a lidech, kteří bojují o jejich záchranu? Pak si nenechte ujít tento dokumentární seriál plný emotivních zážitků s nejzábavnějšími tvory z řad lidoopů v jednom z nejvzdálenějších koutů světa od 19. července od 20:00 na Viasat Nature.autor:
datum vydání:
10. července 2012


Diskuze k článku „Pohled do světa orangutanů na Borneu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!