Bílí holubi jsou pěkní, ale více náchylní k nemocem

autor: Mgr. Jana Hájková
Zbarvení peří ptáků způsobuje vyšší či nižší obsah pigmentu. Vědci nyní dokázali, že holubi žijící ve městech jsou zdravější. Musejí totiž odolávat větší špíně a nečistotám než jiní opeřenci na venkově a zároveň jsou také tmavší. Tato obranyschopnost je podle vědců způsobena právě přítomností pigmentu.


Za zbarvení peří jsou zodpovědné pigmenty

Jde především o melanin, který zbarvuje jejich pera do hněda či černa. Vědci se domnívají, že zvířata si vyvinuli takový mechanismus, který jim umožňuje produkovat co nejvíce melaninu, aby tak posílili svůj imunitní systém.

To vysvětluje také, proč holubi ve městech jsou tmavší než ti, kteří obývají venkovský prostor. Městští holubi se více brouzdají ve špíně a mezi odpadky. Proto také potřebují pevnější zdraví.

Výzkum proběhl ve Francii

Znáte to sami, ve městech se s holubi setkáváme skoro na každém kroku. Ač nechceme, aby se k nám přibližovali, obklopují nás ze všech stran. Z tohoto důvodu nebyl pro francouzské vědce problém najít 195 volně žijících holubů, které následně podrobili výzkumu. (zdroj: 1) Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise „Journal of Avian Biology“.

Ač jsou v Paříži holubí vejce systematicky likvidována, stejně tyto opeřence najdeme takřka všude. Tito ptáci se dokázali přizpůsobit mnohým prostředím. Obývají celou naši zeměkouli, nevadí jim horko ani zima, déšť ani pouštní slunce. Kromě Severního a jižního pólu jsou prostě všude.

Tmavší holubi jsou zdravější

Vědci dále zjistili, že holubi s tmavým ošacením mají lepší imunitní systém než jejich světlí kolegové. I to je jedním z důvodů, proč jsou tmavěji zbarvení holubi zdravější. S jejich obranným systémem jsou lépe chráněni před infekcemi. A nejenom to. V krvi tmavých holubů našli vědci dokonce i méně parazitů. Jinak jsou holubi přenašeči nejrůznějších bakterií, parazitů a hub. Navíc pařížští biologové zjistili, že tmaví holubi jsou silní, odolnější a schopnější přežít v nehostinných podmínkách měst.

Tmavé opeření má ještě jednu výhodu

Je pravděpodobné, že tmavé zbarvení nepřináší holubům jen pozitiva týkající se zdraví. Tím, že jsou tmavší, zdravější a tím i silnější, jsou tito jedinci atraktivnější opačnému pohlaví a mají tak vyšší šanci na zachování vlastního rodu. Zdroje: 1)www.welt.de



autor:
datum vydání:
3. srpna 2012


Diskuze k článku „Bílí holubi jsou pěkní, ale více náchylní k nemocem“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!