Konec klasických žárovek se blíží. Co je nahradí?

autor: Michal Staša
Od letošního září se pomalu můžeme rozloučit s klasickými žárovkami určenými pro běžné osvětlování v domácnostech. Jsou totiž velmi neefektivní a jejich doba života je nízká.


Proces stahování klasických žárovek

Proces stahování klasických žárovek má na svědomí nařízení Evropské komise č.244/2009 a šířeji je součástí evropského ekodesignu spotřebičů. To se zaměřuje na mnohé skupiny výrobků a má za cíl snížit jejich energetickou náročnost. Obdobně jako na trhu již neseženeme např. chladničku v energetické třídě B, nebudou na trhu od září k sehnání světelné zdroje s energetickou třídou D a horší (v praxi se pouze doprodávají zásoby).

Proces stahování klasických žárovek byl poměrně složitý a začal již v září roku 2009, kdy byly staženy z trhu všechny matné žárovky s energetickou třídou horší než A. Čiré světelné zdroje pak čekal postupný proces, při kterém se k požadavku na minimální energetickou třídu C přidávaly další a další skupiny příkonů čirých klasických žárovek. Letošním zářím tak bude tento proces završen a nejhorší energetickou třídou na trhu by měla být C.

Máme čím klasické žárovky nahradit?

Náhrad žárovek je celá řada a obavy z nedostatku náhrad jsou zbytečné. Zcela nejjednodušší množností, jak nahradit klasickou žárovku, je halogenová žárovka, která je od klasické žárovky k nerozeznání. Má nejen stejný tvar, ale stejné vlastnosti jako klasická žárovka. Oproti klasické žárovce má asi o čtvrtinu menší spotřebu a její doba života je dvojnásobná. Halogenová žárovka spíná okamžitě a můžete ji umístit do stejných svítidel jako klasickou žárovku. Halogenová žárovka je k dostání rovněž v podobě svíčkových žárovek se závitem E14. Cena halogenových žárovek je oproti klasickým žárovkám asi dvou- až čtyřnásobná.

Příklady halogenových žárovek se závitem E27 naleznete zde a se závitem E14 zde

Nejběžnější náhradou za klasické žárovky jsou kompaktní zářivky (označované jako „úsporky“). Ty již vyrostly ze svých dětských nemocí a najdeme mnoho typů, tvarů, velikostí a s různými vlastnostmi. Běžně seženeme trubicové kompaktní zářivky, zářivky s baňkou připomínající žárovku či např. tvary svíčkové žárovky. Vzhledem k tomu, že kompaktní zářivky mají různé velikosti, je vhodné si před náhradou klasické žárovky ověřit, zda dokážeme nový světelný zdroj do svítidla umístit. Doba života se u kompaktních zářivek běžně pohybuje od 6000 do 20000 hodin, což je průměrně 6-20x více než u klasické žárovky. Výhodou kompaktních zářivek je také možnost volby barevného tónu světla (tzv. teploty chromatičnosti). Zvláště při velkém výběru je vhodné se ujistit, zda kupujeme skutečně požadovanou „barvu světla“. Barevný tón světla (teplota chromatičnosti) se označuje v kelvinech. Teple bílá je v rozmezí 2500-3000 K, studená bílá do cca 4500 K a vyšší hodnoty indikují denní bílou blízkou až modré. Je vhodné si obal kompaktní zářivky pečlivě pročíst – výrobci mají povinnost na něm uvádět mnohé údaje, např. počet spínacích cyklů, dobu rozsvícení, možnost stmívání či např. ekvivalentní výkon klasické žárovky (za jaký výkon můžeme danou kompaktní zářivku vyměnit, abychom měli stejně světla). Cena kompaktní zářivek je vyšší než u halogenových žárovek, ale prakticky ve všech užívaných prostorech se její nákup bezpečně vyplatí.

Příklady úsporných kompaktních zářivek naleznete zde.

Nejprogresivněji rozvíjenou oblastí na trhu jsou světelné zdroje LED a to platí také pro typy se závity E27 a E14 (označované jako LED žárovky). Výrobci v dnešní době každého půl roku představují nové a nové řady LED žárovek. Na trhu jsou tak k dispozici čiré i matné LED žárovky, svíčkové LED žárovky či např. designové LED žárovky určené do lustrů. Nespornou výhodou LED žárovek je jejich úspora, především oproti klasickým žárovkám a v budoucnu lze čekat ještě další zvyšování efektivity. Mezi další výhody patří předpokládaná vysoká doba života (u běžných LED žárovek bychom měli požadovat alespoň 20 tisíc hodin, u designových LED žárovek můžeme naše nároky trochu slevit). Mezi další výhody patří rychlý start (rychlejší než u klasických žárovek) a velmi často stmívatelnost obdobná jako u klasických žárovek (na obalu to nicméně musí být uvedeno). Obdobně jako u kompaktních zářivek, si můžeme i u LED žárovek zvolit barevný tón světla. Dbát na výběr barevného tónu světla je vhodné i proto, že chladnější barvy jsou levnější. Současnými největšími nešvary u LED žárovek jsou jejich vyšší cena a některé dětské nemoci nové technologie. Cena je přibližně dvojnásobná oproti kompaktním zářivkám – přesto se jejich nákup vyplatí, zejména pro prostory, kde velmi často svítíme. Trh s LED žárovkami je nový a je tak vhodné se zaměřit na renomované výrobce. Méně známí výrobci mohou uvádět např. nereálné doby života (nad 50 tisíc hodin), nereálné úspory (nebude to více než 80% oproti klasické žárovce, spíše méně) a především nevhodná doporučení, za jakou žárovku můžeme LED žárovku vyměnit. Množství vyzařovaného světla (tzv. světelný tok) by mělo být o něco vyšší oproti žárovce, protože po dobu života LED žárovky bude soustavně klesat (což je fyzikální vlastnost každého světelného zdroje). Abychom tedy nebyli rozladěni za několik let tím, že LED žárovka vyzařuje málo světla, měli bychom se (stejně jako poctiví výrobci) řídit následující tabulkou.

obyčejná žárovka světelný tok LED žárovky přibližný příkon LED žárovky
15 W 130 lm 3-4 W
25 W 250 lm 6-7 W
40 W 470 lm 7-8 W
60 W 800 lm 12 W
75 W 1050 lm 14-17 W
Při výměně za klasickou žárovku bychom také měli spíše volit ty LED žárovky, které svítí do všech stran, oproti směrovým LED žárovkám (které bývají levnější). Výměna klasické žárovky za směrovou LED žárovku zapříčiní nerovnoměrné rozložení světla, kde bude jedno místo osvětleno hodně a jiné skoro vůbec. Prostor pak bude zbytečně působit stísněným dojmem.

Příklady úsporných LED žárovek naleznete zde.

Recyklace

V případě kompaktních zářivek i LED žárovek je důležité po dosloužení světelné zdroje vrátit výrobci či na recyklační místa. Kompaktní zářivky obsahují malé množství rtuti a LED žárovky obsahují elektronické obvody a vzácné prvky, které je tak dobré poskytnout k dalšímu využití.

Co nás čeká v budoucnosti?

V blízké budoucnosti nás čeká zavedení nových energetických štítků, které se budou týkat nově i směrových světelných zdrojů. Budou zavedeny dvě nové energetické třídy A+ a A++. V energetické třídě A+ budou nejúspornější kompaktní zářivky a LED žárovky a v A++ v současnosti není žádný světelný zdroj. Očekává se ale, že do ní budou spadat nové nejefektivnější LED žárovky.

V nejbližších letech bude také spuštěn proces stahování neefektivních směrových světelných zdrojů. Půjde o obdobný proces jako v případě klasických žárovek, ale bude zaměřen na reflektorové žárovky a další směrové světelné zdroje.



autor:
datum vydání:
27. srpna 2012


Diskuze k článku „Konec klasických žárovek se blíží. Co je nahradí?“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru