Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   monitoring zpráv o koronaviru   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Šéfem ZOO Dvůr Králové bude Přemysl Rabas bývalý ředitel ZOOparku Chomutov

Bývalý ředitel zooparku v Chomutově a rovněž někdejší poslanec Přemysl Rabas vyhrál konkurz na šéfa ZOO Dvůr Králové. Současný místopředseda Strany zelených vyhrál před exředitelem ZOO Děčín Lubomírem Moudrým.

Sloninec v ZOO Dvůr Králové - klikněte pro zobrazení detailuSloninec v ZOO Dvůr Králové
autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz
Rabas nastoupí na místo po ředitelce Daně Holečkové, která skončila v čele zoo v říjnu po šestnácti letech. Byla kritizovaná, že zoo ztrácí mezinárodní prestiž. Konkrétně například za to, že dvorská zoo byla nedávno vyloučena ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA).

Důvodem byla porušení etického chování při převozech zvířat. To by mohlo podle některých odborníků působit problémy při dalším chovu zvířat. Tou dobou už ZOO Dvůr Králové nebyla členem ani Asociace evropských zahrad a akvárií (EAZA). Členství zahrada ukončila předloni.

Trnem v oku kritikům byla i nákladná výstavba nového pavilonu goril v letošním roce (23 milionů), kde žije jen neplodný gorilí samec. Kontroverzní byl i přesun vzácných nosorožců do Afriky v roce 2009 a loňské otevření autosafari. „Neodcházím ve zlém,“ řekla však přesto Holečková při své rezignaci.

Konkurz byl šaškárna?

Roman Komeda ze sdružení Safari Archa 2007, které Holečkovou kritizovalo, říká, že konkurz byla šaškárna. Silné kandidáty z dvacítky uchazečů prý Holečková vyřadila v prvním kole a do finále se dostal jen favorit bývalé ředitelky a ostatní jen „dělali křoví“.

Rabas se s Holečkovou totiž velmi dobře zná, v minulosti spolupracovali třeba při záchraně nosorožců v Africe. Pro Českou televizi Komeda řekl, že Rabas bude pokračovat v činnosti Holečkové. „A i kdyby, co by na tom bylo špatného?,“ ptá se předseda představenstva ZOO Dvůr Králové Marián Slodičák (ČSSD).

Rabas šéfoval Podkrušnohorskému zooparku v Chomutově od roku 1992 do roku 2008. V tom roce ho odvolala městská rada, neboť prý nedostatečně informoval o zvyšování vstupného. Později byly odhaleny chyby v účetnictví. To ale Rabas odmítl.

Podle svého životopisu je Rabas od roku 2000 členem prezídia Euroasijské regionální asociace zoo, členem poradních komisí pro zoologické zahrady na českém i slovenském ministerstvu životního prostředí a doživotním členem Světové asociace zoologických zahrad. K výběru šéfa ZOO Dvůr Králové se ještě bude vyjadřovat rada kraje. Pak bude také oznámeno, kdy nový ředitel zoo převezme. Jednoduchá situace ho ale nečeká – chodí málo návštěvníků a s tím souvisí neutěšená finanční situace. Rovněž personální vztahy nejsou zrovna ideální.

Kraj pak od nového ředitele očekává, že „nastartuje proces, na jehož konci se zoologická zahrada vrátí zpět do Světové a Evropské asociace zoologických zahrad“. Snad tedy Přemysl Rabas najde lék na tento stav…

Debata k článku 'Šéfem ZOO Dvůr Králové bude Přemysl Rabas bývalý ředitel ZOOparku Chomutov'

Reklama

Vyhledávání


Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.

Reklama© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
 • napište nám
 • vtipy o zvířatech
 • o nás

 • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
  Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz

  Naše další projekty:

  Zajímavé odkazy: Sousede.cz - Na Plachtě, Easy sharing PDF, Príma receptář
  Naturway - přírodní cestou

  Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.