Zoo Praha: Nové pavilony i dar britské královně

autor: Martin Singr
V Zoo Praha bylo na přelomu listopadu a prosince pořádně živo – připravoval se dar pro britskou královnu, byl představen vítězný návrh na nový pavilon Amazonie a díky daru bude i nový pavilon pro papoušky…

Jednoznačně největší událostí bylo představení vítězného návrhu na pavilon Amazonie. Zhruba třicet architektonických ateliérů se zapojilo do soutěže o rekonstrukci starého Pavilonu velkých savců na pavilon Amazonie.

Všechny návrhy jsou nyní vystaveny v konírně Trojského zámku. Pětice nejvíce zdařilých postoupila do druhého kola a jejich autoři byli vyzváni, aby návrhy zpracovali do hlubších podrobností. Nejlepším byl nakonec zvolen návrh architektonického ateliéru Len+K. Podle poroty natolik přesahoval ostatní návrhy, že nebylo ani uděleno druhé místo.

Pavilon Amazonie, kde nejdou domov mimo jiné i kapustňáci, kajmani, mravenečníci nebo jaguáři, vznikne po komplexní rekonstrukci v prostorech starého slonince z počátku 70. let. „Půjde o největší projekt následujících let a jeho realizace se samozřejmě neobejde bez zásadní podpory hlavního města,“ uvědomuje si ředitel zoo Praha Miroslav Bobek.  

Až za několik let

Kdo se těší, jak brzy navštíví nový pavilon, bude ale asi trochu zklamán. V letech 2013 a 2014 proběhnou přípravné fáze, během nichž je třeba získat potřebná povolení. Koncem roku 2014 budou zahájeny přípravné práce a v průběhu let 2015 až 2017 by měla proběhnout vlastní výstavba.

Proměnou projde i tzv. bažantnice. Amazonie pak plynule naváže na expozici jihoamerických tučňáků Humboldtových. Ve vstupní části pavilonu Amazonie se návštěvníci seznámí s tapíry, tayrami či vřešťany a dále uvidí anakondy, trnuchy, piraně, drápkaté opice, kajmany, kolibříky a především kapustňáky a jaguáry. Ty budou v místech současné stáje slonů.

Pavilon Amazonie bude členěn do pater a návštěvníci projdou amazonským pralesem od dna řek až po koruny stromů. Nynější sloní výběh bude zastřešen, pod touto střechou najdou domov na ostrovech i v říčkách zvláštní opice uakari, mravenečníci, vydry nebo nejrůznější ptáci. Ti budou létat okolo návštěvníků přiléhající restaurace.

Pavilon pak doplní velké venkovní výběhy pro jaguáry a pekari, ty vzniknou na ploše současného výběru pro sloního samce a hrochy. Pestrost živočichů v tomto pavilonu bude v evropském měřítku unikátní. Pavilon skvěle zapadne do prostředí Zoo, střešní konstrukce zaroste přirozenou vegetací.

I papoušci se budou stěhovat

To ale není vše, koncepce rozvoje hovoří o výstavbě restaurace v horní části Zoo již v příštím roce a také by se měl dostavět unikátní pavilon velemloků. V příštích létech by měla také vzniknout zcela nová expozice pro velké papoušky včetně nejvzácnějších arů Learových.

Tento pavilon vznikne díky daru Stanislava Rákose. Zoo Praha panu Rákosovi udělila letos 1. prosince in memoriam cenu Velkého Richarda za významný sponzorský počin jedince. „Daru pana Rákose si nesmírně vážíme. Ředitel zoo podobný dar přijímá jednou za život. U pavilonu instalujeme panu Rákosovi pamětní desku, která bude připomínat jeho velkorysost,“ řekl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Stanislav Rákos byl milovník papoušků a tak pro zoo věnoval prostředky na vybudování nové expozice pro velké papoušky. V prostorných a pro návštěvníky částečně průchozích voliérách budou kakaduové palmoví, arové hyacintoví, nestoři kea nebo nejvzácnější ptačí obyvatelé zoo, zcela mimořádní arové Learovi. Nová expozice by podle plánu zoo měla do dvou let nahradit současnou lineární řadu voliér vedoucí od expozice pand červených k Velké voliéře dravců.

Cenu Divoký Richard (ocenění vtipu, nápaditosti a kreativity u projektu založeném na sponzorské bázi) dostal podplukovník Milan Laniak a dopravující letectvo Armády České republiky za přistání v Mongolsku a Malý Richard míří do Trojského gymnázia. Ceny se letos udělovali počtvrté.

Čeští pelikáni pro královnu

Konec listopadu byl také spojen s darem Zoo Praha pro britskou královnu. Trojice mláďat pelikána bílého, která se vylíhla letos na jaře, již putují do londýnského St. James´s Parku. „Spolupráce s královským palácem je pro nás samozřejmě velkou ctí, a to tím spíše, že už má svou tradici,“ těší Miroslava Bobka. Ředitel také připomněl, že od poloviny devadesátých let těšilo britskou královnu i miliony turistů, kteří Londýn navštívili, už šest pražských pelikánů.

Pelikán podle Zoo Praha patří mezi veslonohé a jeho nohy uzpůsobené pro plavání mají skutečně tvar připomínající veslo. Daleko více charakteristický je pro pelikána jeho zvláštní zobák – kožovitý vak pod dolní čelistí totiž slouží jako podběrák a poté, co pelikán polapí rybu, vylije až dvanáct litrů vody a rybu rychle polyká. Ve vedru lze díky vaku regulovat teplotu. V Zoo Praha se již podařilo odchovat více než 120 mláďat.



autor:
datum vydání:
10. prosince 2012


Diskuze k článku „Zoo Praha: Nové pavilony i dar britské královně“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!