Delfíni v Praze – cirkus bude!

autor: Mgr. Radomír Dohnal
Český národ pravda nedisponuje mořem, ale touha po dovádění ve slaných vlnách nám nechybí. A když už ta trocha skotačení, proč ne třeba právě s klauny moře – delfíny. Když jsem na serveru Ticketportal narazil na nabídku prodeje lístků k jedinečné šou, plavání s delfíny, měl jsem ji prve za nepovedený vtip. Ale oni ti skutečně mezi 25.2-5.3 2013 budou. A ať si tvrdí v rozhovoru pro iDnes Artur Kaiser, pořadatele již po léta snící o vytvoření stálého šapitó v Praze, cirkus to opravdu bude.

Redaktor žurnálu iDnes, Aleš Berný, vyzpovídal A.Kaisera (mimo jiné prezidenta Mezinárodní přehlídky cirkusového umění) o tom, kde se na Rohanském nábřeží delfíni objeví. Přiletí letadlem, a to panečku hned z Turecka. Oni to pravda nejsou „turečtí“ delfíni, jen v této zemi nějakou dobu pobývali, a u nás se taky moc neohřejí. Ve zmíněném rozhovoru nás také všechny pan Kaiser (jinak také vedoucí akciové společnosti Československé cirkusy a varieté) ujistil, že delfíni budou jako v bavlnce, a o jejich pohodlí se postará tým ošetřovatelů, trenérů a veterináře.

Navzdory jistě autorizovanému rozhovoru se tu už objevuje pár trhlinek, nad kterými se dá polemizovat. Přítomnost trenérů trochu vylučuje tvrzení o tom, že „Delfíni rozhodně nejsou drezúrováni“ a tak i povídání o tom, že „Delfíny není možné vozit jako cirkus“ byť tuto cestu po světě delfíni podnikají už poněkolikáté. Hlavní zádrhel je ale v jiném bodu: Ředitelé našich zoologických zahrad pořadateli akce vytýkají, že porušuje zákon. Kaiser, ředitel společnosti Cirkus Cirkus, odpovídá proti-smečí: „Není tam žádný rozpor ani zákon, ani etický.“

Co tedy těm závistivým ředitelům tolik vadí? V tiskové zprávě Unie českých a slovenských Zoo (UCSZ) pětice ředitelů Zoo uvádí, že jsou zaskočeni touto ideou přípravy cirkusových představení a plavání s delfíny, a vadí jim především dva aspekty – právní – a to porušení zákona 246/1992 Sb. o využití delfínů ke komerčním účelům (ano, tak bohatou legislativu my středoevropští suchozemci skutečně máme), kde přímo stojí „Delfínovití nesmí být chováni a využíváni k drezuře v mobilních zařízeních pro drezuru zvířat“.

A za druhé je tu aspekt etický, kde zneužití volně žijících zvířat k výdělečným účelům je v příkrém rozporu s filozofií chovu a péče volně žijících zvířat. Inu, právo je minimem morálky, a s tím lze jen těžko něco udělat. A když je někdo bytostně přesvědčen, že: „Zvířata cvičí z radosti, nejsou k ničemu nucená.“, byť se kvůli slanečkovi plácají v kruhové nádržce o hloubce pěti metrů, je těžké ho přesvědčit o opaku. Pan Artur Kaiser prostě ví, že: „V žádném případě nejde o cirkus. Delfinárium není cirkus.“ Co se ale o akci píše na portálu Ticketpro, který musí lístky prodat?

„Delfíni jsou neuvěřitelně hraví a většinu svého času tráví právě skákáním, skotačením a tím, že se prostě baví. Veškeré triky dělají delfíni ne kvůli tomu, že je po nich někdo chce, ale prostě proto, že to sami chtějí. Obdivujte společně s námi neuvěřitelné schopnosti těchto mimořádně inteligentních mořských savců. Věříme, že si show užijete stejně jako oni! Pozor – počet představení a kapacita hlediště jsou značně omezeny, ceny vstupenek se budou zvyšovat!“. Marně se mi vkrádá na mysl podobný text z Haškovy povídky „Tři muži se žralokem“, chybí jen fráze „Děti a vojsko platí polovic.“.

Mé svědomí je definitivně uklidněno, či spíše umrtveno reklamní masáží. Delfíni si to přijdou do Prahy vyloženě užít. A já bych v první řadě za 850 korun klidně mohl také. Nebo bych si mohl s jedním delfínem na sedm minut jít zaplavat, snad abych tomuto nádhernému savci v rámci exkluzivní show v soukromí bezprostředně poblahopřál k jeho přirozenému prostředí (text opět pochází z PR díly Ticketportalu, ti lidé prostě mají fantazii!).

Ano, mohl bych si užít vysílání blahodárných elektromagnetických signálů, a dopřát si tak zážitek na celý život. Mít tak ještě postižené dítě, protože podle fyzioterapeutů, delfíny z Turecka doprovázejících, to je pro ně to nejlepší. Pořád si ještě myslíte, že „Delfíni v Praze“ nejsou cirkus? Neplakejte, v rámci hodinu a půl trvajícího představení se můžete krom delfínů těšit i na lachtany a mrože. Mgr. Radomír Dohnal

Použité zdroje:
Informace o chystané show:
http://www.ticketpro.cz
http://www.ticketportal.cz

Vyjádření UCSZ:
http://www.zoo.cz

Petice za zrušení akce:
http://www.petice24.com

Rozhovory s Arturem Kaiserem:
www.idnes.cz
euro.e15.czautor:
datum vydání:
2. ledna 2013


Diskuze k článku „Delfíni v Praze – cirkus bude!“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!