Jaká bude letošní zima?

autor: Mgr. Jana Hájková
Tak nám tedy začal nový rok. Ten loňský jsme nechali za dveřmi. Doufám, že do Nového roku jste vykročili pravou nohou. To ale nic nemění na tom, že zima stále pokračuje. A jaká asi bude letošní zima? S trochou ironie a nadsázky.


Zima se neřídí podle našich předpovědí

21. prosince 2012 měl přijít celým světem očekávaný konec světa. Světe div se, nepřišel. Tedy naštěstí. To, že na přelomu měsíců prosince a ledna vítáme nový rok už ale většina z nás přijímá s pozitivními pocity. Jsme plni očekávání. S koncem roku však nepřišel konec zimy. Ba právě naopak. Ta pravá zima má podle meteorologů dorazit ve druhé polovině právě započatého měsíce ledna. Ale všichni dozajista víme, jak je to s meteorologickými předpověďmi. Já bych tak řekla, že, co se týče právě těch předpovědí na celý měsíc a déle dopředu, tak se skoro stoprocentní pravděpodobností se dočkáme pravého opaku. Je také zajímavé, že meteorologové mění předpovědi počasí častěji než se v České republice počasí opravdu mění, tj. pravidelně po zhruba 4-6 dnech.

Už jsem si to párkrát ověřila. Předpoví-li nám meteorologové v dubnu, že léto bude horké a bez výraznějších výkyvů a dešťových srážek, pak se můžeme jistojistě těšit sice na koupání ve dvacetistupňové vodě, ale když člověk vyleze ven a ovane ho vlahý letní větřík, tak si připadá jako ti šílenci, kteří lezou do vody dobrovolně v lednu. Apropó, i letos se najdou určitě nějací otužilci, kteří vyzkoušeli koupání na Nový rok. Lidi, neblázněte, vždyť i pelikány v chomutovském Zooparku zazimovali už na konci listopadu. Myslíte si, že bezdůvodně?

Nakonec se přeci jen splnil i fenomén bílých Vánoc

Naše televizní a rozhlasové rosničky si byly už na začátku prosince takřka jisté, že Vánoce letos nebudou na blátě, ale že si naopak užijeme té pravé ladovské atmosféry. A měli přeci jen jednou pravdu.

Tedy alespoň u nás, na severozápadě Čech jsme se nakonec bílých vánočních svátků dočkali. A nebyly to ledajaké bílé Vánoce. Takovéto jsem, se přiznám, zažila ve svém životě vůbec poprvé. Celou krajinu zahalila totiž hustá mlha. Vypadalo to jako zmiňovaný konec světa, jen s tím rozdílem, že to bylo o pár dní později. No, jo vždyť i Mayové se mohou splést.

Ale nebyli bychom to my Češi, abychom si zase nestěžovali, že se nám to nelíbí. Takže ani těmto bílým Vánocům se opět nedostalo chvály, ale naopak mnozí severočeši srdceryvně na ulicích úpěli ve chvílích, kdy museli jít někam ven. Natož motoristi, ti nemohli vidět na krok. Myslím, že rychlejší bylo vyrazit pěšky. To nás čekala tak maximálně nějaká ta srážka s blbcem.

Příroda předpovídá nepředpověditelné

Nebo si to alespoň my lidé myslíme. Usuzujeme z našich letitých znalostí o přírodě. Tak třeba taková cibule. Prý čím více slupek má, tím tužší zima nás tento rok čeká. Rozkrojila jsem tedy cibuli. A jak je vidno z obrázku, malá cibule má málo slupek, velká cibule má hodně slupek. Kdo by to byl řekl. A to ani vlastně nevím, komu a kde jsem tu mírně tuhou zimu předpověděla, jelikož jsme cibuli koupili u auta. Vlastní zahrádka je totiž ve větším městě takřka nereálná záležitost. Takže se klidně může stát, že je to předpověď pro Středočeský kraj či Polabí nebo taky třeba pro oblast Polska. Ale pěkně jsem si u ní zabulela, takže čínská nebude určitě.

„Zajíci začali nahánět zaječice, na tuhou zimu to letos nevypadá.

Co už je možno nyní spatřit, je to, že zaječí samci začínají nahánět samice. Není to ale nic neobvyklého. Březost u zajíců trvá 49 dnů a stává se často, že první mláďata přicházejí na svět nikoli v obvyklém březnu, ale již v únoru“ (zdroj: 1) Deník týden.cz se k této verzi přiklání a píše následující: „Letošní zima by měla být podle některých klimatických modelů nadprůměrně teplá.“ (zdroj: 5)

Ani podle tukových zásob zvěře to na tuhou zimu nevypadá (zdroj: 1)

Naopak online deník Aha tvrdí, že přijde zima, a to pořádně tuhá a dostatečně dlouhá. Podle meteoroložky Dagmar Honsové „budou prosinec i leden teplotně průměrné, to znamená sem tam sněhová kalamita nebo mráz. Tuhá zima s pořádnými mrazy však přijde až v únoru.“ (zdroj: 4)

Na Nový rok se v mnoha rodinách peče husa. Doufám, že předtím, než jste si na ní pochutnali, jste se také podívali na zásoby jejího tuku a podle toho vyvěštili svou vlastní předpověď počasí. „Podle pozice kostí a především rozložení a množství podkožního tuku odhadli, zda budou mrazy mírné, nebo tuhé. Obecně platí, že když je husa tučná, bude zima krutá.“ (zdroj: 4)

Dvě svatomartinské kachny ze středních Čech předpověděly na pekáči toto:

„Jako celek by měla být zima 2012/2013 nadprůměrně teplá, i když se dočkáme několika studených nebo vysloveně mrazových epizod. První letošní sníh už máme za sebou, když o víkendu po 25. 10. přišlo sněžení do celé ČR a sníh se v nížinách udržel pár dní. Druhá sněhová epizoda nás podle kachny čeká kolem Mikuláše, tj. kolem 6. prosince. Sníh nevydrží dlouho, brzy roztaje a bude opět bláto. Na horách se ale pravděpodobně udrží. Radostnou zprávou snad je, že další sněžení by mělo přijít během Vánoc, takže letos by měly být Vánoce bílé. Nelze samozřejmě určit přesně na den, kdy začne sněžit; může to být 22. prosince, stejně jako 26. prosince. Kachna naznačila, že ale s vysokou pravděpodobností bude na sněhu celé vánoční období až do Nového roku — děti si tedy vánoční prázdniny užijí zimním způsobem.“ (zdroj: 6)

Tak to těm kachnám sice moc nevyšlo, ale třeba se to s příchodem nového roku změní. „Od Nového roku bychom se měli dočkat lehkého oteplení, kdy sníh v nížinách asi roztaje nebo jej významně ubyde. Tento stav by měl setrvat do poloviny ledna, kdy zhruba kolem 15. 1. dojde k výraznému ochlazení. Přibližně 2 až 3 týdny by pak mělo trvat mrazové období, které ale nebude tak výrazné, jako minulou zimu; nejnižší teploty by měly klesnout zhruba k -15 °C, ojediněle možná až k -20 °C, častěji ale jen kolem -10 °C. Je hodně pravděpodobné, že tato druhá polovina ledna bude i se sněhovou pokrývkou. Teprve začátkem února, možná ještě po prvním únorovém týdnu, dojde k oblevě a oteplení. Pozoruhodné však je, že na samotném konci února bychom se měli dočkat asi 3 mrazových dnů nebo krátké studené epizody.

Březen už bude teplejší a s proměnlivým počasím, měli bychom zažít sněhové přeháňky, střídané teplejším počasím, občas plískanice, déšť, ale celkově by měl březen směřovat spíše k jarnímu charakteru počasí.“ (zdroj: 6)

Slunéčka sedmitečná prý zalézají tím hlouběji do země, čím bude zima mrazivější. Já jsem celkem teplomilný člověk, takže raději ani nejdu zkoušet vyhrabávat, do jaké hloubky tyto roztomilé berušky zalezly. Alespoň mi zbyde naděje na brzký příchod jara. Také slabá úroda až neúroda jeřabin věští mírnější průběh letošních zimních měsíců.

Takže co z toho všeho plyne? Počasí si s našimi předpověďmi hlavu neláme. Práce meteorologů není ani snadná ani záviděníhodná. A my si z výše nabízených předpovědí můžeme být jisti tím, že jedna z nich určitě platit bude, jelikož popisují letošní zimní počasí od nadměrně teplého až po krutě mrazivé včetně všech mezistupňů. Která z nich je ale ta platná teď nezjistíme. Shrňme si to tedy jedním nadpisem článku na internetu: Tuhá zima je hloupost. Úsměv zamrzne jen těm, kteří ji předpovídali.

Zdroje: 1) www.novinky.cz
2) zpravy.idnes.cz
3) zpravy.ihned.cz
4) www.ahaonline.cz
5) www.tyden.cz
6) www.infomet.czautor:
datum vydání:
4. ledna 2013


Diskuze k článku „Jaká bude letošní zima?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!