Dokumenty o přírodě? Ano, přichází Prima ZOOM

autor: Martin Singr
Od prvního únorového dne se nabídka českých televizních stanic o jednu rozšíří. A na své si přijdou všichni, kdo mají v oblibě dokumenty o přírodě, o Zemi či vesmíru a také o zvířatech. Novináře o tom na tiskové konferenci informovali zástupci FTV Prima.

Prima ZOOM bude čtvrtým televizním kanálem skupiny Prima a jedná se o první neplacený dokumentární kanál v ČR. „Přinášíme další televizní tsunami, která nabídne nádhernou podívanou, bohaté informace a neotřelou zábavu. Diváci se mají na co těšit – opravdu bude na co se dívat,“ prohlásil Petr Vladyka, programový ředitel FTV Prima.

Diváky nového programu by měly být všichni, pokud by však měl Vladyka přeci jen vybrat jednu skupinu, zvolil by muže nad 35 let. „Byli bychom rádi, kdyby se ZOOM stal kanálem pro všechny, kteří chtějí vědět víc,“ říká ale ředitel. Dokumenty budou prý jen od těch nejlepších světových producentů, jedná se o díla od BBC, National Geographic či Discovery, ale i jiné. Pro mnoho z nich to bude česká premiéra.

Každý den má své téma

Televize bude mít sedm tematických bloků, kdy každý den bude na programu jedno téma. Premiérové díly od 20:00 do 23:00 se budou vysílat díly s tématikou Největší katastrofy (pondělí), Po stopách historie (úterý), Fascinující příroda (středa), Zaostřeno na války (čtvrtek), Úžasné oceány (pátek), Zázraky říše zvířat (sobota) a Tajemství Země a vesmíru (včetně oblíbeného tématu Dinosauři) (neděle). Témata byla ke dním přiřazena na základě intuice, směje se Vladyka. S vážnou tváří ale dodává, že se jedná o výsledek diskuze, kde hrály roly také zkušenosti.

Pokud divákům nějaký díl unikne, mohou ho vidět další den v jiném čase – během týdne se bude vysílat od osmi hodin ráno do dvou hodin po půlnoci a pořady, budou vždy ještě týden po své premiéře v televizním programu Prima ZOOM rotovat. To je výhodné pro všechny, kteří třeba televizi večer nemají možnost sledovat a naopak se mohou dívat dopoledne.

Mořští velikáni to odstartují

Vzhledem k letošnímu kalendáři zahájí vysílání nové televize páteční Úžasné oceány se zajímavou sérií Mořští velikáni. Diváci se dozvědí, že delfíni a velryby nám mohou být bližší, než si myslíme. Další série, Lovci žraloků, zase přináší fantastické záběry největších mořských predátorů včetně plánu na odchycení velkého bílého žraloka.

A vysílání bude od prvních dní zajímavé – třeba hned v sobotu přijdou na řadu Zvířecí zbraně. Divákům se naskytne fascinující pohled do zákulisí boje o přežití pomocí moderních technologií, včetně zpomalených záběrů, makro fotografií, infračervených kamer a detektorů pohybu. Neméně zajímavý bude i dokument s názvem Krokodýlí král. Je připravený i dokument s názvem Sloni na útěku, který vypráví o nerovném boji slona proti člověku.

V neděli pak bude hlavní vysílací čas patřit dinosaurům. „Svět dinosaurů byl ještě mnohem barvitější a zvláštnější, než jsme si dosud dokázali představit,“ láká televize. V dokumentech jsou kombinovány poznatky předních paleontologů a pokročilé počítačová animace, což dává tušit zajímavý zážitek. V dalších dílech se pak diváci třeba podívají na Mars.

V dalších dnech pak bude možné sledovat Superbouři Sandy, Atlas 4D, Divoký Karibik nebo Hitlerovy válečníky. Diváky bude jistě zajímat i série Zvířecí „nej“ Jacka Hanny nebo Záhada Velikonočního ostrova. Tyto pořady se na obrazovkách objeví v dalších týdnech.

Co se týká naladění, DVB-T signál Prima ZOOM bude šířen terestricky prostřednictvím digitálního multiplexu č. 3 Českých Radiokumunikací. Digitální vysílání lze nalézt při ladění programů v menu televize. Další možností bude sledovat Prima ZOOM například prostřednictvím kabelové sítě UPC. A do třetice, satelitní příjem Prima ZOOM bude možné naladit na ASTRA 3B, kódován bude v systému Irdeto i Cryptoworks, k dispozici bude na kartách SkyLink (v nabídce pro ČR) a CS Link.

Nejen na obrazovkách

A nepůjde jen o televizní program, zároveň přijde také webová platforma Prima-zoom.cz, která přinese kromě základních informací i mnoho zajímavých článků tematicky se vztahujících k dokumentům a umožní i shlédnout znova některé z nejzdařilejších dokumentů. „Chtěli bychom, aby se web Prima ZOOM pro diváky a čtenáře stal oblíbeným zdrojem informací o všech oblastech, kterým se Prima ZOOM bude věnovat,“ říká Daniel Grunt, ředitel Prima ON-LINE.autor:
datum vydání:
11. ledna 2013


Diskuze k článku „Dokumenty o přírodě? Ano, přichází Prima ZOOM“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!