Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Voní vám benzín? Nic mimořádného.

autor: Petr Kadlík
Některým lidem pach paliva a výfukových plynů z výkonných motorů na akcích typu automobilové závody nebo letecké dny "voní". Ukazuje se ale, že nejde jen o "chlapskou úchylku", podobné věci se dají najít i v říši zvířat.

V ruské přírodní rezervaci Kronotsky na Kamčatce pach leteckého kerosinu totiž vyhledávají medvědi. Z povzdálí sledují startující vrtulníky a hned po jejich vzletu se seběhnou na místo startu. Snaží se zde najít kapky paliva, které uniknlo z motoru. Když ho najdou, očichávají ho a válí se v něm tak dlouho, až se dostanou téměř do drogové "nirvány" a jen se omámeně válí na zádech.

Jednou se dokonce povedlo medvědici pojmenované Suzemka nepozorovaně ukrást celý barel od paliva a šikovně si ho odkutálet pryč :-)

Tento jev v roce 2011 pozoroval a zdokumentoval fotograf Igor Shpilenok na svém blogu shpilenok.livejournal.com, kde si můžete prohlédnout řadu povedených fotek.

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
20. března 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.