V USA se objeví nadměrně velcí komáři

autor: Jan Holub
Díky nedávné bouři, která způsobila záplavu pobřežních oblastí včetně Floridy, se toto léto očekává ohromný nárůst nadrozměrných agresivních komárů s ‚dýkovitým‘ sosákem, kteří se mají toto léto vyrojit právě na Floridě.

Odborníci předpokládají, že díky záplavové vodě se mohou komáři zvětšit až 20x, údajně by měli mít také mnohem odolnější vajíčka a z některých stran zaznělo, že se očekává i rezistence vůči repelentům a dalším přípravkům.

Pokud jste si snad mysleli, že to nejhorší, s čímž se budou obyvatelé USA potýkat, jsou geneticky modifikování komáři, není tomu tak.

Skutečnou hrozbou je obrovský hmyz známý, jako gallinippers, který přišel loni v létě s tropickou bouří Debbie, odpovědnou za záplavy na mnoha částech Floridy. Gallinipper klade svá vajíčka do půdy blízko rybníků, potoků a dalších vodních ploch, které přetékají při velkých deštích (důvodem je samozřejmě také vlhkost). Vajíčka mohou zůstat i roky vyschlá a v momentě, kdy přijde velká voda – vajíčka se vylíhnou. Porovnání gallnippera s běžným komárem

A právě to je scénář, který vedl entomology, aby k místním obyvatelům vyslali poplašné hlášení o nejlepších způsobech ochrany a jak se toto léto vyhnout bolestivým kousancům. K jejich přítomnosti se vyjádřil rovněž entomolog z University of Florida, který se nechal slyšet, že vzhledem k počtu gallnipperů, se kterými se Florida setkala loni, by vůbec nebyl překvapen jejich presencí i tento rok. Dokonce tvrdí, že pokud Floridu zasáhne dešťový cyklus, je to téměř jisté.

Tyto druhy známé jako Psorophora ciliata pochází z východní půlky Severní Ameriky a mají tělo půl palce dlouhé s černobílým barevným vzorem. A jejich samičky, co sají krev, jsou nesmírně agresivní a uštědřují hrozivá kousnutí. Z titulu informovanosti a omezení hrozby vytvořil Kaufmanův pokročilý student na katedře entomologie Ephraim Ragasa dokument „Charakteristická stvoření“ na webové stránce University of Florida. Kaufman říká, že gallinippers lze odehnat repelenty DEET, ale kvůli jejich velkým rozměrům mohou být k této sloučenině tolerantnější než malí komáři. O DEETu je rovněž známo, že představuje trochu nebezpečí pro prostředí a celkové biologické zdraví. Vědci jej dokonce nazvali ‚toxickým dusítkem‘.

K ne-chemické prevenci patří nosit dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy na tričku, když se vydáte do lesnatých oblastí, zvláště míst, kde se po průtržích mračen drží stojatá voda. Během léta to asi nebude nic příjemného a zvýšené pocení vám taky zrovna nepřidá. Přesto však máte proti bolestivému kousnutí aspoň částečnou ochranu. Jelikož gallinippeři mají ve svém larválním stadiu ohromnou tendenci požírat larvy ostatních komárů, uvažovalo se o jejich využití k redukci populace ostatních otravných komárů. Ragasa ale dodal, že tohle je osudově zcestné myšlení, protože by vedlo k více gallinipperům: „Kdyby se jich tímto způsobem použilo k účelům biologické kontroly.“ což je samozřejmě nežádoucí. Vyměnit menší komáry za velké by nám opravdu neprospělo.

zdroj:www.naturalsociety.comautor:
datum vydání:
25. března 2013


Diskuze k článku „V USA se objeví nadměrně velcí komáři“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!