Ryba vidí skrze svou hlavu - Strašík

autor: Patrik Chlumecký
Je opravdu možné, aby ryba mohla vidět skrze svou hlavu? Jde jen o bulvární kachnu, která má na palčivý titulek nalákat větší počet čtenářů, nebo se příroda opětovně vyřádila na jednom živočišném druhu? Ať už je název našeho článku jakkoliv impozantní, nejde o žert, nýbrž o skutečný mořský mýtus.

Hlubiny oceánů nás neustále překvapují svou rozmanitostí. Dokonce i měsíc je více prozkoumanou oblastí než temnota skrývající se několik set metrů pod vodní hladinou. Hlubinná ryba strašík se díky evolučnímu vývoji dočkala velice pozoruhodného vynálezu. Kolem trubicovitých očí se jí postupem času vytvořily průhledné kopule. Nejen že tak pohlcuje více světla, ale dokonce může perfektně zaostřovat do různých směrů.

80 let čekáme na odpověď

Celým názvem strašík maloústý (Macropinna microstoma) je ve své podstatě specialistou na život ve věčné temnotě. Hlubina a nepropustná tma se staly jejím domovem, útočištěm i bezpečnou lokalitou pro rozmnožování. Do této oblasti proniká jen velmi malé množství světla, právě z těchto důvodů je ryba vybavena obrovskýma očima, které jí napomáhají vytěžit ze světelného zdroje maximum. Mořský živočich byl objeven již v letech 1939. Od té doby se žilo v domnění, že trubicovitý tvar očí směřující vzhůru umožňuje fixní pohled. Opak je pravdou. Vědci si neustále lámali hlavu s tím, jak by bylo možné ulovit malou rybu doslova miniaturními ústy, která proplouvá kolem ní, nebo dokonce pod.

Je tomu skutečně tak

Záhada čekala na své rozluštění až do nedávných let, kdy se biologům z Monterey Aquarium Research Institute podařilo nalézt uspokojivé odpovědi. Díky několikaletému sledování strašíků za pomocí hloubkových kamer umístěných na dálkově řízených vozidlech typu ROV, se podařilo vysvětlit nemožné. Strašík nepotřebuje dělat náklon těla, aby zahlédl kořist pod sebou. Z kamer bylo patrné, že se oči pod bílou tekutinou hýbají ze strany na stranu. Za absolutního klidu strašík číhá na svou kořist. Dokonce se podařilo jednoho z nich vytáhnout, aniž by mu cestou na hladinu ochrana očí praskla. V laboratoři žil ještě několik málo hodin. Během tohoto času strašík všem zúčastněným předvedl, jak umí očima koulet a to do všech stran.

Mořské hlubiny tímto objevem neuzavřely žádnou z otevřených kapitol. Je ještě mnoho otázek, které nebyly ani položené. Vodní svět má pro naše lidstvo ukryto ještě mnohá tajemství, která se dost možná nikdy nedozvíme.
autor:
Patrik Chlumecký

datum vydání:
28. března 2013


Diskuze k článku „Ryba vidí skrze svou hlavu - Strašík“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.