Outdoor 12 - funkční prádlo

autor: Lenka Kadlíková
Bývá vám v zimě nejen při sportu, ale i při normálním pohybu venku zima? V tom případě je funkční prádlo to, co potřebujete.

Nejprve je nutné si uvědomit, že název funkční prádlo a termoprádlo není totéž. Pokud se bavíme o funkčním prádle, bavíme se nejen o spodním oblečení, které nás "zahřeje" (termoprádlo), ale především o oblečení, které nám dokáže odvést vlhkost od našeho těla a zamezí tak i letnímu prochladnutí díky propocenému tričku.

Přírodní bavlna versus funkční prádlo

Je spousta lidí, kteří tvrdí, že není nad bavlnu. Většina z nich říká "Je velmi příjemná a dobře saje pot. Funkční prádlo je systetické tudíš nepříjemné". Je pravda, že bavlna jako přírodní materiál je velmi příjemná na nošení. Většina firem zabývajících se výrobou funkčního prádla z tohoto faktu vychází a používá materály velmi podobné těm přírodním. Jde jen o to vyzkoušet ho. Problém je ve slovíčku saje pot. Bavlněný materiál funguje jako houba. Vlhkost, která se vytvoří na povrchu vašeho těla, bavlna sice nasaje, ale už ji nepustí dál. To je důvod, proč se z výletu na kole či s batohem na zádech vždy vracíte s mokrým tričkem. Funkční prádlo nejen že saje vlhkost utvořenou na vašem těle, ale také ji dokáže velmi rychle odpařit ven. Funkční prádlo na vás tudíž zůstává suché a zamezí tak vašemu případnému nachlazení.

Dříve byla propocená trička známkou námahy. Pokud někdo z party neměl propocené tričko, byl považován za člověka, který ze sebe nevydal vše. Tahle doba už je ale dávno pryč a mnoho lidí již pochopilo, že funkční prádlo, i když je dražší než bavlněné tričko, za tu investici stojí.

Z čeho je vlastně funkční prádlo vyrobeno?

Na českém trhu se vyskytuje mnoho, jak českých tak i zahraničních, značek. Každá má své osvědčené materiály a postupy. Zjednodušeně lze říci, že se jedná o polyesterová či polypropylenová vlákna různým způsobem upravená tak, aby dokázala plnit předem určené funkce. Většina výrobců disponuje katalogy, kde jsou použité materiály popsány, stačí si katalog vyzvednout v obchodě a prostudovat si jej a případně si vybrat to ideální oblečení pro naší potřebu.

Jak vybírat?

Je důležité si uvědomit, na jakou příležitost funkční prádlo kupujeme. Každá značka má tři základní řady výrobků. Takzvanou letní kolekci. Materiály použité na tyto výrobky se vyznačují především perfektním odvodem potu. Jsou použitelné jako jediná vrstva při letním sportování, či jako základní vrstva při zimních aktivitách. Do těchto kolekcí je zahrnuto klasické spodní prádlo, kraťasy a trička bez rukávů či krátkým rukávem.

Druhou řadou bývá většinou univerzální řada, která se vyznačuje tím, že mimo obvodu putu dokáže již i poměrně slušně tepelně izolovat. V těchto kolekcích se již objevují i trička s dlouhým rukávem a dlouhé legíny. Jsou určené jak pro letní aktivity (toto oblečení je výborné i místo tepláků a trika do spacáku), tak i jako spodní vrstva na zimu. Tyto kolekce užijí i lidé, kteří mají v zimě problémy s prochladnutím kloubů při běžném pohybu v chladném venkovním prostředí.

Třetí, zimní řadou jsou obvykle výrobky, specializované na tepelnou izolaci. Samozřejmě také odvádí pot. V zimním období, pro které jsou tyto výrobky určené, neprodukuje tělo takové množství potu, proto není u této kolekce nutné, aby zde byla tato vlastnost na úrovni letní kolekce.

V každé výrobkové řadě se objevují specializované výrobky pro různé druhy aktivit. Jmenujme například trička na kolo. Každý cyklista potřebuje, aby tričko bylo zejména vzadu dostatečně dlouhé. V současné době se vyrábí cyklodresy (i ty patří mezi funkční prádlo), které jsou v přední části do pasu a vzadu prodloužené až pod zadek. Některé firmy vybavily tato trička v přední části zvláštním materiálem, který je odolný proti větru. Díky tomu jsou tato trička vhodná i pro lyžaře. U kalhot byl tento materiál ještě vylepšen o voděodolnost v oblasti kolen a sedací části. Tato vylepšení kalhot ocení zejména příznivci sjezdového lyžování a snowboardu.

Velikosti

Většina modelů se vyrábí v dámském i pánském provedení. Při výběru dbejte na to, aby prádlo padlo přesně na tělo. Pokud tomu tak není, nebude vám prádlo fungovat tak jak má. Pokud vám nepadne prádlo od jedné značky, nezoufejte, i na českém trhu je z čeho vybírat.

Co obléci na funkční prádlo?

Mějte na paměti, že funkční prádlo je první - základní vrstvou vašeho tzv. cibulového způsobu oblečení. Tato vrstva má za úkol zejména odvod potu a částečnou termoizolaci.

V teplém letním období není co řešit. Tato základní vrstva Vám bohatě postačí. V případě, že se trochu ochladí, přidáme druhou vrstvu našeho cibulového systému - mikinu buď z fleecu (o něm si povíme někdy příště), nebo z jiného prodyšného a termoizolačního materiálu a nějaké ty kalhoty, které "zahřejí" a odvedou vlhkost od těla.

V zimě či deštivém počasí přidáme třetí vrstvu - nějakou tu neproro (nepromokavou, prodyšnou) bundu a pod kalhoty funkční legíny. Pokud je opravdu velká zima, klidně je noste i pod šusťáky když jdete ven na procházku, nebo pod džíny do města. Nebude vám taková zima a předejdete tak zbytečnému nachlazení.

Pokud už máte na sobě nějaké to funkční prádlo, je důležité jeho funkci nezrušit například bavlněnou mikinou, vlněným svetrem či jiným neprodyšným materiálem. V tomto případě totiž dojde k zastavení transportu vodních par od vašeho těla a při zastávce zjistíte, že věci, které máte na sobě jsou mokré.



autor:
datum vydání:
7. prosince 2004


Diskuze k článku „Outdoor 12 - funkční prádlo“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!