Zoo Praha zažije v sobotu akci desetiletí

autor: Martin Singr
Sobotní zahájení sezóny v pražské zoo bude letos výjimečné. Bude totiž slavnostně otevřeno Údolí slonů a také Pavilon hrochů. Nejen o chystaných slavnostech se hovořilo na včerejší tiskové konferenci v Zoo Praha.


Sloni v jedenáct, hroši ve tři

Sobotní slavnostní program začne již v 11 hodin otevřením Údolí slonů, které proběhne na terase restaurace umístěné mezi Údolím slonů a Pavilonem hrochů. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek přivítá spolu s primátorem Bohuslavem Svobodou na pódiu významné hosty české i srílanské politické scény. Bude odhalena také sloní socha v originálním srílanském rouchu. Rovněž budou hrát české a srílanské hudební skupiny.

Při otevření Pavilonu hrochů ve tři hodiny odpoledne bude atmosféru tvořit soubor afrických bubeníků a tanečníků. Hroší rodinka bude mít k dispozici velkou vnitřní ubikaci s proskleným bazénem a venkovní výběh tvořený pláží a rozsáhlým bazénem, taktéž vybaveným prosklenou stěnou.

Náměstek útvaru kontaktu s veřejností Vít Kahle připomněl, že se jedná o akci desetiletí, pokud nepočítáme otevření indonéské džungle v roce 2004. V jedenáct hodin dopoledne bude přestaven pavilon slonů a ve tři odpoledne přijdou na řadu hroši. Celý den se ponese v duchu kultury Srí Lanky. Stejnou atmosféru bude mít i benefiční koncert, který se uskuteční již v pátek večer v Obecním domě.

Mládě slona, orangutana i gorily

V Praze mají sloni ze Srí Lanky osmdesátiletou tradici, nicméně osmičlenné stádo jako letos zde nikdy nebylo, připomněl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a v souvislosti s nedávnými přírůstky dodal: „Je málo zoologických zahrad, které mohou návštěvníkům nabídnout mláďata slona, orangutana a gorily.“ Letos tak návštěvníky Zoo Praha čeká výjimečná sezóna.

Údolí slonů je zároveň domovem největšího stáda slonů v České republice, aktuálně zde lze najít samce Mekonga, samice Gulab, Shanti, Tamaru, Janitu, Tonyu, Donnu a mladou samičkou, která se narodila letos 11. února. Sloni nyní mají k dispozici vytápěný pavilon o ploše 1 400 m2, brzy se ale budou pohybovat také venku na třech propojitelných výbězích o celkové ploše 8 500 m2.

V sobotu také dostane jméno slůně, které bude tento den pokřtěno. Jaké se ale ještě neví, aktuálně se v zoo probírají mezi 1200 návrhy, které přišli na výzvu tn.cz a není prý vůbec snadné vybrat. „Sami jméno ještě nevíme a obávám se, že se budeme rozhodovat ještě v pátek,“ přiznal Bobek.

Pavilon je na kopci

Vedoucí stavebního oddělení Zoo Praha Petr Sumerauer říká, že první impuls ke stavbě pavilonu daly povodně v roce 2002. Bylo třeba najít místo, které stoleté vodě odolá – to bylo nalezeno v severní části ZOO, která je na kopci. V květnu 2010 bylo poklepáno na základní kámen a loni byly prostory poprvé představeny novinářům.

Původně se měl pavilon stát jen technickou stavbou nepřístupnou pro návštěvníky, to se ale nakonec změnilo a lidé mohou slony vidět i v těchto místech. Jedná se o stavbu železobetonové konstrukce a ocel zde použitá by stačila na postavení dvou tanků T-72. Na slony zde dohlíží 40 kamer.

Bobek připomněl, že vnitřní prostory jsou ryze účelové, akcent byl kladen na volné výběhy. V sobotu, kdy bude zahájena letošní sezóna, ale zřejmě počasí nedovolí slonům ukázat se venku. Zejména slůně a samice nedávno darované ze Srí Lanky ven nemohou, dokud je zima.

Nicméně proces vzniku sloní rodiny byl velmi rychlý a skupina je nyní pevně stmelena. Chovatelé byli dokonce nuceni ukončit pokusy o odvedení slonů zvyklých na zimu ven – skupinu nebylo možné rozdělit. Slony bude možné v sobotu vidět, ale ne venku.

Levnější než na Západě

Celé údolí slonů vyšlo zhruba na tři sta milionů korun. „Ačkoliv to bylo drahé, opět se pohybujeme hluboko pod polovinou cen na Západě,“ říká Bobek a připomíná, že podobné stavby vznikají na západ od našich hranic za sumy okolo sedmi až osmi set milionů.

Pavilon hrochů pak vyšel na dvě stě milionů. „Myslím, že bude nesmírně zajímavý, protože by měl nabídnout pohled na hrochy pod vodou,“ poodhaluje Bobek a pokračuje ve vyprávění: „Zdánlivá neohrabanost hrochů na souši pod vodou mizí, pohybují se ladně a je to úplně jiný pohled.“ Ačkoliv není možné zajistit vždy průzračně čistou vodu, zoo se bude snažit, aby návštěvníci o tento pohled nepřišli, Slávek, Maruška i syn Váleček prý občas předvádí i „krasoplavbu“.

Svezte se na slonovi!

Návštěvnická stezka, která vede kolem nového Údolí slonů, měří půl kilometru a lze na ní nalézt mnoho originálních artefaktů získaných přímo v Asii, které dodávají Údolí slonů neopakovatelnou atmosféru.

Zoologická zahrada chce nabídnout návštěvníkům jízdu na slonovi, a jelikož to není v reálu možné, byl na naučnou stezku umístěn trenažer – zde je možné sednout si na maketu slona a pomocí vizualizace a věrohodného chování mít pocit, jako při projíždění přírodou na Srí Lance.

Chráněný kontakt je bezpečnější

Zoo chce také předcházet případným nešťastným událostem a tak následuje celosvětový trend, který se začal projevovat někdy na počátku tisíciletí. „Přecházíme na chráněný kontakt se slony, naši chovatelé již téměř nepřichází se slony do přímého kontaktu,“ uvedl Bobek. Starší slonice Galub by se novým způsobům učila těžko, ale u mladých slonic již probíhá péče přes speciální otvory. „Před sto lety chovatelé chodili i k šelmám, postupně se ale přímý kontakt omezuje u všech zvířat,“ připomněl kurátor savců Pavel Brandl.



autor:
datum vydání:
27. března 2013


Diskuze k článku „Zoo Praha zažije v sobotu akci desetiletí“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!