Kormorán velký byl vyškrtnut ze seznamu zvláště chráněných druhů, stát již nebude rybářům hradit škody

autor: Jan Stehlík
Od pondělí 1. 4. přestává být kormorán velký (Phalacrocorax carbo) zvláště chráněným druhem, stát tak již nebude vyplácet finanční kompenzace rybářům za ztráty na rybách. Ministerstvo životního prostředí si od tohoto opatření slibuje ušetření desítek milionů korun ročně.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa podepsal vyhlášku omezující ochranu kormoránů loni na konci listopadu. Rybáři však ze změny nadšeni nejsou. Podle nich se stav ještě zhorší a přibude jim papírování. "Jediným důvodem, proč byl kormorán vyjmut ze seznamu zvláště chráněných živočichů, byl ten, že budou "ušetřeny finanční prostředky" za vyplácení škod, které jsou způsobeny tímto přemnoženým živočichem," uvedl ředitel Rybářského sdružení ČR Michal Kratochvíl. Doposud bylo v rámci kompenzací rybářům vypláceno zhruba 40 milionů korun ročně, a ačkoli byly podle něj škody minimálně dvojnásobné, nyní si je budou muset rybáři hradit plně ze svého.

"Není logické ani účelné chránit druh, který již není ohrožen jako v minulosti, ale který je v současné době naopak přemnožen“, argumentoval mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. Podle ministerstva by se mělo škodám, které kormoráni v rybářství působí, předcházet plašením a odlovem. "Stejně jako doposud se bude muset žádat o povolení, ale bude to mnohem jednodušší. Budou ho vydávat obce s rozšířenou působností, čili administrativa se značně zjednoduší," uvedl Vitík. S tím však Kratochvíl nesouhlasí. "Nové podmínky pro odstřel nelze v žádném případě považovat za zjednodušující, naopak budou administrativně mnohem více zatěžující," dodal. Odstřel kormoránů pro rybníkáře zajišťují myslivci a chovatelé ryb jim za to musí platit, obávají se tak možných ekonomických problémů. "Máme informace, že v rámci Evropy bylo mnoho rybářství, u kterých predační tlak kormoránů a vyder způsobil, že ty podniky zkrachovaly," uvedl vedoucí výroby Chovu ryb Jistebník Antonín Madzia.

Početnost kormoránů se již několik let reguluje také v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Kormorán velký byl na seznam zvláště chráněných druhů zařazen na přelomu 80. a 90. let, kdy u nás hnízdil jen v počtu několika málo párů a vyskytoval se zde hlavně na tahu. Nyní se hnízdící populace odhaduje na zhruba 300 párů. Největší škody však rybářům nepůsobí ptáci z hnízdící populace, ale stohlavá hejna ze severu, která se k nám pravidelně stahují na zimu.

Zdroje
www.ekolist.cz
www.ceskatelevize.cz



autor:
datum vydání:
2. dubna 2013


Diskuze k článku „Kormorán velký byl vyškrtnut ze seznamu zvláště chráněných druhů, stát již nebude rybářům hradit škody“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!