Kytlice, variace na téma pohádek z mechu a kapradí

autor: Eva Brabcová
Kalendářní jaro je tady. Nebude trvat dlouho a přihlásí se o slovo s vervou sobě vlastní. Příroda se probudí ze zimního spánku a nám už nic nebude bránit v tom, abychom si užívali všeho toho, co nabízí, doslova plnými doušky. Začneme plánovat výlety a promýšlet, kde jsme ještě nebyli a která místa navštívit. Kam vyrazit – na západ, na východ, na jih nebo třeba na sever? A proč vlastně ne právě sem? Co třeba navštívit zdejší vyhlášený kraj sklářů spolu s malou, avšak o to více malebnou obcí Kytlice a úžasnou okolní přírodou?

Mohutné skály tu svírají ve svém objetí roubenky jako z pohádky. Na dosah ruky jsou lesy a louky, které jsou v jarním období plné rostlinek z čeledi pryskyřníkovitých, sasanky hajní. Poznáte ji podle plazivého odenku a bílého květu se šesti okvětními plátky. Tato drobná květinka dokáže vytvořit doslova bílý koberec. Ve zdejším prostředí se díky stínu pískovcových masivů a dostatečné vláhy daří dobře typické lesní rostlině –kapradině . Spolu s množstvím svěže zeleného mechu to tu tak trochu připomíná pohádky z mechu a kapradí.

Kytlice je vyhlášená zdejší lidovou architekturou. Od dob našich praprababiček k roubeným stavením patří nepsané pravidlo - za oknem muškáty, na zahradu slunečnice. Obyvatelé Kytlice jako by toto nepsané pravidlo ctili. A protože už bylo zmíněno, že zdejší kraj je vyhlášeným krajem sklářů, můžete se vydat třeba ke zdejší nejstarší sklárně a cestou si udělat navíc malou zastávku u vodopádu. Stačí vydat se z Kytlice po hlavní silnici směrem na Českou Kamenici. Než minete ukazatel označující konec obce Mlýny, odbočíte doprava na silničku vinoucí se mezi skalami a vedoucí lesním tichem, směrem na Chřibskou a vydáte se směrem ke Křížovému Buku.

Po cca 1500 m je vpravo lesní pěšinka a na stromě vám tabulka avizuje, že nedaleko je vodopád. Leží jen kousek od silnice a vysoký je přibližně 8 m. Po zastávce u vodopádu pokračujte na Křížový Buk. Dál sice vede trasa po hlavní silnici na Chřibskou, ale není příliš frekventovaná a vede krásnou zdejší přírodou. Další odbočka, vpravo, vede na Krásné Pole a následuje Horní Chřibská, kde stojí na křižovatce nejstarší sklárna v Evropě. Nazpět do Kytlice můžete využít stejnou trasu, nebo se vydat do České Kamenice a zamířit na cestu, která vede souběžně s tou, kterou již znáte, avšak která leží blíž k říčce Kamenici. Rozhodně nebudete litovat.

Zatímco po pravé ruce se vine říčka, vlevo se do výšky vypínají skály. Jsou mnohde porostlé stromy na tak neuvěřitelných místech, až se nechce věřit, že dokážou odolávat nepřízni počasí a náporu větru. Milovníci přírody si tu přijdou na své na každém kroku.

A jedna zajímavost na závěr. Na kytlickém hřbitůvku odpočívá legendární Miroslav Horníček, který měl v této obci svůj druhý domov. Místo jeho posledního odpočinku nezdobí tradiční žulový pomník, ale prostý pískovcový náhrobek, porostlý jemným mechem. V souladu s duchem zdejší přírody a její prosté krásy.



autor:
datum vydání:
12. dubna 2013


Diskuze k článku „Kytlice, variace na téma pohádek z mechu a kapradí“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!