Na seznamu vyhynulých druhů byl řadu let neexistující druh želvy

autor: Jan Stehlík
Ačkoli na seznamu vyhynulých druhů druhy většinou přibývají, nyní byl z něho jeden pro změnu vyškrtnut. Nikdy totiž neexistoval.

Vyplývá to z genetické studie zveřejněné v časopise PLOS ONE, která druh sladkovodní želvy pelusie seychelské (Pelusios seychellensis), údajně vyhynulé od roku 2003, označila za neexistující.

Jsou známy pouze tři domnělé exempláře druhu z konce 19. století, nalezené v blíže neurčené oblasti Seychel a v současné době uchované v muzeích ve Vídni a Hamburku. Podle profesora Uwe Fritze z drážďanského zoologického muzea však z testů DNA provedených na želvě ve Vídni vyplývá, že se nejedná o samostatný druh, nýbrž o pelusii hnědou (Pelusios castaneus), žijící na území západní Afriky a v první polovině 19. století zavlečenou např. na Guadeloupe. Nabízí se tak možnost, že se stejně mohla dostat i na Seychely, ale je také možné, že se jedná o omyl při značení vzorků, které byly v roce 1895 dovezeny do evropských muzeí.

"Druh popsaný roku 1906 jako pelusie seychelská tedy nikdy neexistoval. Vědce dlouho udivovala podobnost seychelských želv s těmi ze západní Afriky. Protože mezi nimi ale byla tak velká geografická vzdálenost, mysleli, že musí jít o odlišný druh," uvedl Fritz.

Zdroje:
www.ekolist.cz
www.rozhlas.czautor:
datum vydání:
10. dubna 2013


Diskuze k článku „Na seznamu vyhynulých druhů byl řadu let neexistující druh želvy“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!