Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Na seznamu vyhynulých druhů byl řadu let neexistující druh želvy

autor: Jan Stehlík
Ačkoli na seznamu vyhynulých druhů druhy většinou přibývají, nyní byl z něho jeden pro změnu vyškrtnut. Nikdy totiž neexistoval.

Vyplývá to z genetické studie zveřejněné v časopise PLOS ONE, která druh sladkovodní želvy pelusie seychelské (Pelusios seychellensis), údajně vyhynulé od roku 2003, označila za neexistující.

Jsou známy pouze tři domnělé exempláře druhu z konce 19. století, nalezené v blíže neurčené oblasti Seychel a v současné době uchované v muzeích ve Vídni a Hamburku. Podle profesora Uwe Fritze z drážďanského zoologického muzea však z testů DNA provedených na želvě ve Vídni vyplývá, že se nejedná o samostatný druh, nýbrž o pelusii hnědou (Pelusios castaneus), žijící na území západní Afriky a v první polovině 19. století zavlečenou např. na Guadeloupe. Nabízí se tak možnost, že se stejně mohla dostat i na Seychely, ale je také možné, že se jedná o omyl při značení vzorků, které byly v roce 1895 dovezeny do evropských muzeí.

"Druh popsaný roku 1906 jako pelusie seychelská tedy nikdy neexistoval. Vědce dlouho udivovala podobnost seychelských želv s těmi ze západní Afriky. Protože mezi nimi ale byla tak velká geografická vzdálenost, mysleli, že musí jít o odlišný druh," uvedl Fritz.

Zdroje:
www.ekolist.cz
www.rozhlas.cz

autor:
Jan Stehlík

datum vydání:
10. dubna 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.