Cena emisních povolenek v EU klesne, dá se očekávat zhoršení kvality ovzduší

autor: Petr Kadlík
Včerejší hlasování Evropského parlamentu rozhodlo, že v letech 2013-2020 budou ceny emisních povolenek mimořádně nízké a díky jejich přebytku tak nebude vytvářet žádný tlak na snižování emisí. Radikálně se i sníží plánovaný příjem MŽP z prodeje povolenek a budou chybět peníze na ekologické projekty.

V nejbližších letech díky tomuto rozhodnutí Evropského parlamentu nebude žádný výrazný tlak na smysluplné zvyšování podílu "čistých energií". Pro toto rozhodnutí hlasovalo 315 z 712 poslanců.

Není divné že toto rozhodnutí podpořili například polští europoslanci za situace, kdy je jejich energetika téměř zcela závislá na uhelných elektrárnách. Dá se to svým způsobem pochopit i postoj německých poslanců, kteří i přes proklamovanou podporu "zelené energetice" mají jen letos v plánu zprovoznit uhelné elektrárny o ohromném výkonu 5 300 magawattů. Kupodivu toto rozhodnutí ale posvětili i naši poslanci, přestože u nás spíš stavíme na "nízkoemisních" jaderných elektrárnách a bylo plánováno dostavět Temelín. Tento plán hlasováním v podstatě ztratil smysl.

Výsledek hlasování ale neovlivní jen stav ovzduší. Nízká cena emisních povolenek znamená radikální snížení příjmu z jejich prodeje. Ministerstvo životního prostředí proto pravděpodobně nebude mít dostatek peněz pro ekologické projekty typu Zelená úsporám.

Podrobnosti o hlasování EU a jeho dopadu na situaci u nás ale i v celé Evropě si můžete přečíst na Motejlek.com.
autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz

datum vydání:
17. dubna 2013


Diskuze k článku „Cena emisních povolenek v EU klesne, dá se očekávat zhoršení kvality ovzduší“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.