Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Mobilní zahrady

autor: Petr Kadlík
Ze Slovenska k nám přišel zajímavý nápad jak oživot městský život. Víte o nějaké nevyužité stavební parcele? Co na ní zřídit 'dočasnou' veřejnou zahradu, kde se budou moci sousedé scházet a pěstovat co budou sami chtít?

V případě slovenských mobilních zahrad nejde o žádný dnes populární guerrilla gardening nebo dokonce squatting. Provozovatel zahrady, sdružení Vnutroblok.sk, se vždy nejdříve s majitelem pozemku domluví. Ostatně i pro něj je to výhodné, nemusí se o pozemek starat a zajišťovat jeho ochranu, naopak díky "pohlednému" využití může cena pozemku jen stoupat.

Sdružení na pozemek přiveze mobilní boxy pro pěstování, mobilní foliovník nebo třeba i mobilní záchod a provoz může začít. Díky tomu že je vše mobilní, nejsou potřeba žádné stavební úpravy ani dlouhé čekání než rostliny zapustí kořeny. A až majitel pozemku bude chtít začít stavět nebo pozemek prodá někomu jinému, nic se neděje. Zahrada se prostě přestěhuje jinam. Jen v Bratislavě je prý 50 hektarů nevyužívané plochy.

Co na takový nápad říkáte? Nedaly by se mobilní zahrady provozovat i ve vašem městě?

Mimochodem, pokud chcete tento slovenský projekt podpořit tak pro něj můžete hlasovat v soutěži SPPoločne.

Více informací o projektu: MobilneZahrady.sk.

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
5. června 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.