Dlouhotrvající déšť a povodně zabíjejí zvířata

autor: Jan Stehlík
Na mnoha místech stále přetrvávající povodně a déšť neohrožují pouze lidské životy a majetek, ale působí velké ztráty také u volně žijících živočichů.

Velký zápřah tak v posledních dnech zažívají záchranné stanice, kam lidé vozí polomrtvá mláďata i vysílené dospělé jedince ptáků a savců.

Ptáci přitom patří k povodněmi nejvíce zasaženým živočichům. Stoupající voda jim totiž vyplavila hnízda a dlouhotrvající déšť zase výrazně ztížil hledání potravy zejména druhům živících se létajícím hmyzem (vlaštovky, jiřičky, rorýsi). Ptáci v takovém počasí nedokáží sehnat dostatek potravy pro své potomstvo, to často hyne a na vyčerpání následně mnohdy umírají i rodiče. Velký problém ale má i řada jiných ptáků, včetně čápů, sov či dravců. "Hmyz nelétá, lovit hraboše ve vysoké a mokré trávě je rovněž problém a dostat se k potravě v kalné vodě rozvodněných řek či rybníků je čím dál náročnější," uvedl pro ČTK Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice. "Chladné a extrémně mokré počasí nezvládají už ani mláďata divokých kachen, husí či labutí. Podobně jsou na tom koroptve, bažanti, čejky, skřivani a vše, co hnízdí na zemi," dodal.

Podobné zkušenosti mají také v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim. „Za tento víkend jsme přijali řadu promočených ptáků, kteří nemohli létat. Některé z nich postačilo osušit a nakrmit, ale druhy velikosti sýkory a prochladlá ptáčata byla až příliš vyčerpaná. Také chladem vysílená srnčata se nepodařilo zachránit,“ uvedl 4. června ošetřovatel Petr Vach.

Ptáci, kteří se dostanou do záchranných stanic přitom tvoří mezi postiženými jedinci jen velmi malou část. Velké množství jich zahynulo již v okamžiku, kdy začala voda stoupat. Jedním z takových případů je i zatopení početné kolonie racků chechtavých na vodní nádrži Jesenice, kde bylo zničeno cca 130-150 hnízd.

"Naše generace čtyřicátníků již hromadné úhyny mláďat vlaštovek, jiřiček a dalších drobných pěvců několikrát v životě zažila. Aby ale v červnu hynuli dospělí ptáci a dokonce i dobří letci jako jsou rorýsi, kteří jsou normálně schopni odletět i několik stovek kilometrů na okraj tlakové níže, to tu zřejmě ještě nebylo," uvádí na stránkách České společnosti ornitologické Jaroslav Cepák a Zdeněk Vermouzek. "Každopádně, celkový dopad nepříznivého počasí budeme znát na podzim po vyhodnocení dat Jednotného programu sčítání ptáků a kroužkovacího programu CES. Vydatně přitom pomohou záznamy všech jednotlivých nálezů uhynulých nebo vysílených ptáků – i takovéto záznamy patří do Faunistické databáze ČSO," dodávají.

Zdroje:
www.ekolist.cz www.cso.cz



autor:
datum vydání:
9. června 2013


Diskuze k článku „Dlouhotrvající déšť a povodně zabíjejí zvířata“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!