Černý X Zelený čaj
Co je vlastně fermentace (oxidace)?
Fermentace souvisí se zpracováváním čajových lístků. Znamená oxidaci a je ve své podstatě jednoduchá. Čaj leží hodinu až dvě rozložen v tenkých vrstvách při určité vlhkosti a teplotě kolem 28°C, kdy je nejúčinnější oxidace enzymů. V průběhu se mění vlastnosti čaje díky probíhajícím chemickým reakcím (výrazná barva a vůně). Na změnách během fermentace závisí následná barva, síla a jasnost čaje. Fermentace se ukončí v sušárně vystavením lístků horkému vzduchu. Barva zelená se mění v černou.
Obecně by se tedy dalo říci, že zelený čaj je zdraví prospěšnější, a to nejen kvůli tomu, že díky absenci fermentace nepřijde o řadu zdraví prospěšných látek, ale zejména také proto, že černý čaj dehydratuje – zelený nikoliv. V případě, že si tedy s oblibou pochutnáváte na černém čaji, není na škodu prokládat ho během dne sklenicí vody. Přesto má však samozřejmě i černý čaj svá positiva, a to nejen v příjemné chuti.
Proč černý čaj?
Černý čaj má dlouhou tradici, jelikož byl v rámci Evropy jediný nejrozšířenější. Zelený čaj se nedovážel, jelikož by díky dlouhým cestám přišel o své aroma, a tak byl znehodnocen. Zajímavostí je, že v Číně je nazýván čajem červeným. Díky již zmíněné fermentaci, má černý čaj vyšší obsah kofeinu a působí proto zejména povzbudivě. Dále najde užití v uklidnění žaludku, a to díky trpkosti – zásadotvornosti, která neutralizuje žaludeční šťávy. Ovšem pozor – pokud čaj osladíte cukrem, v tu ránu se stává kyselinotvorným. Krom toho působí stejně, jako jeho ‚kolegové‘ jako antioxidant. Navrch můžeme připsat snížení cholesterolu a také redukci hladiny glukózy v krvi, právě proto je vhodný také pro diabetiky.
Proč zelený čaj?
Zelenému čaji je připisována celá řada léčivých účinků a někdy tak bývá nadneseně nazýván ‚elixírem života‘. Nejen proto se ve východní medicíně používá již po staletí. Blahodárné účinky na srdce i mozek resp. fyzickou i duševní stránku jsou dnes již prokázané. Zelený čaj zvyšuje dobrou náladu a dodává energii. Zelený čaj obsahuje celou řadu vitamínů, minerálních látek, aminokyselin, ale nejdůležitější obsaženou látkou je catechin. Právě catechin společně s vitamínem C jsou totiž 2 nejsilnější antioxidanty, které zelený čaj obsahuje. Zároveň je účinným lékem proti většině virových, ale i infekčních onemocnění. Má totiž vysoké antibakteriální a dezinfekční účinky. Jeho pravidelné pití se tak projeví na vaší obranyschopnosti a silnějšímu imunitnímu systému. Zelený čaj obsahuje mimo jiné také kofein. Jelikož je však kofein vázán na tzv. třísloviny – uvolňuje se v těle postupně. Což je značný rozdíl oproti kávě, kde je účinek krátkodobější, ale silnější (větší zátěž na srdce atd.) Zelený čaj je zkrátka blahodárný pro celé tělo i mysl.
Závěr
Jak se můžete sami přesvědčit, zelený čaj je přeci jen o něco hodnotnější, což ovšem neznamená, že černý čaj je špatný či škodlivý. My doporučujeme pít oba, dle nálady a chuti. Nezapomínejme však, že černý a zelený čaj nejsou jedinou možnou volbou. Existuje také čaj bílý, který skvěle pálí tuky a je tak vhodný při shazování tělesné váhy. A samozřejmě nemůžeme opomenout čaje bylinné.
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Skořice – kůra nejen do štrúdlu | Ne každý vánoční balicí papír patří do modrého kontejneru | Neodpírejme si kapra |
zobrazit více článků... |