Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Pražané budou opět zachraňovat gorily

Již počtvrté se v sobotu 15. června stovky zájemců o záchranu goril postaví na Hradčanském náměstí na start běhu. Charitativní akce má za cíl zajistit finanční prostředky, které pomohou ochránit gorily ve volné přírodě střední Afriky.

Běh pro gorily 2010 - klikněte pro zobrazení detailuBěh pro gorily 2010Počet Pražanů, kteří se do běhu zapojí, každoročně roste. "V loňském roce se Běhu pro gorily zúčastnilo již 568 účastníků a - jak doufám – letošní ročník bude ještě silnější," říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Právě zoologická zahrada spolu s Hlavním městem Praha závod odstartuje. Tradičně se poběží z Hradčanského náměstí a kromě běžců budou na trati vítáni i chodci či maminky s kočárkem. Trasu na Václavské náměstí dlouhou 4,6 km, na které bude i melounové občerstvení, jistě zvládnou.

Gorily: Jsou to živí tvorové

Startovné se dělí na dvě varianty – za 500 Kč lze získat tradiční gorilí masku, neznačkové triko a jednorázové vstupné do Zoo Praha. Za dvojnásobnou cenu pak lze získat totéž, pouze tričko bude Nike. Organizátoři věří, že se podaří překonat loňskou rekordní vybranou částku 284 000 korun.

Výtěžek z letošního ročníku by měl být věnován zejména na projekt Toulavý autobus, který pomáhá chránit přírodu střední Afriky a zlepšovat život místních lidí. Vozí totiž školáky z pralesních oblastí Kamerunu na exkurze do měst, kde absolvují vzdělávací programy v záchranných stanicích. Také až zde poznají gorily jako živé tvory a ne jako maso na talíři. O problematice ochrany přírody v Kamerunu hovoří na pražských středních školách v rámci sérii přednášek kamerunský spolupracovník Zoo Praha Manfred Epanda Aimé. I on letos poběží.

Také letos se bude losovat a výherce získá zájezd pro 2 osoby do Keni od CK Čedok. Jízdní kolo Prodoli MTB – Colombus Zonal 7005 Alloy s originálním designem je nachystáno pro vítěze nejpovedenějšího gorilího kostýmu. Samec ale váží zhruba 200 kilo a má štíhlý pas v kombinaci se silnými pažemi – to bude těžké napodobit. Snadnější to bude u samice, ty mají kolem 70 kg.

Ochrana goril je nutná, neboť některé poddruhy žijící v tropických deštných lesích střední Afriky jsou na samém pokraji vyhubení. Za posledních dvacet až pětadvacet se počty goril nížinných ve volné přírodě snížily o 60 %, dnes jich je odhadem 150 000 až 200 000. Gorily jsou velmi inteligentní a rovněž mají emoce včetně jejich vnějších projevů. Bezohledné kácení tropických deštných lesů ale znamená pro gorily zde žijící katastrofu.

Debata k článku 'Pražané budou opět zachraňovat gorily'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žebřík do nebe

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz