Kácení stromů povoleno

autor: Petr Kadlík
Od dnešního dne je vyhláškou MŽP 'o ochraně dřevin a povolování jejich kácení' povoleno kácení stromů na vlastním pozemku. Zajímá vás co přesně je dnes možné pokácet a zda jsou nějaké stromy chráněné? Naštěstí i dnes některé zákazy platí, i když je jich méně než do teď.

Předně zákon chrání stromořadí, což je ve vyhlášce definováno jako souvislá řada nejméně deseti stromů s pravidelnými rozestupy. Na pokácení takové skupiny stromů je potřeba speciální povolení. Ovocné sady a plantáže dřevin ale podle vyhlášky již stromořadím nejsou.

Pokud ale nejde o stromořadí, tak na své zahradě si může majitel kácet podle libosti a bez předchozího souhlasu úřadů. Zahradou se rozumí pozemek u bytového domu nebo u rodinného domu v zastavěném území obce, který je stavebně oplocený (tedy ne například živý plot) a nepřístupný veřejnosti. Kácení by podle vyhlášky mělo probíhat o době vegetačního klidu, nicméně vyhláška neobsahuje žádné postihy v případě porušení tohoto pravidla.

Při kácení se ale majitel může dostat do konfliktu s jinými zákony týkajících se například ochrany ptáků (zákonem je zakázáno úmyslně poškozovat nebo ničit hnízda ptáků, vyrušovat ptáky zejména během rozmnožování a odchovu mláďat) nebo ochrany zvláště chráněných druhů, resp. jejich biotopů.

Celý text "VYHLÁŠKA ze dne 27. června 2013 o ochraně dřevin a povolování jejich kácení" naleznete na stránkách Ministerstva životního prostředí. Na stránkách ministerstva najde také vysvětlení této vyhlášky.autor:
datum vydání:
15. července 2013


Diskuze k článku „Kácení stromů povoleno“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!