Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Lužické hory - přírodní rezervace Brazilka

Přírodní rezervace Brazilka je podmáčená horská louka, která prodělala těžké rány člověka. V minulosti byla odvodněna melioračními pracemi. Naštěstí byla tato cenná lokalita zachráněna. A my se nyní můžeme těšit z výskytu vzácných druhů rostlin a živočichů.


Hydrologie

Jedná se o malou rašelinou louku s pramenem říčky Svitávky. Pramen nelze jednoznačně určit, potok tvoří odtok prosakující vody. Na konci lokality lze teprve vidět vodu tvořící menší potok. Zde je však vybudována hráz, která zpomaluje odtok vody z louky. Tím je zajištěno kvalitní "zvlhčení" celého území.

Dřívější odvodnění lokality bylo zajištěno drenážními trubkami a svedením veškeré vody do koryta potoka. Tato opatření vedla k odvodnění lokality a zarůstávání nálety břízy a javoru. V roce 1999 bylo odvodnění přerušeno. Drenážní trubky byli proraženy, na potoce se vybudovaly malé hráze a byly vykáceny nálety. Uplynulo několik let a lze pozorovat návrat vzácných rostlinných druhů typických pro mokřadní společenstva.

Flora

Na podmáčenou louku je specializováno několik druhů, které se těší zákonné ochraně. Typickými mokřadními rostlinami je všivec mokřadní (Pedikularis sylvatica), rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), rdest alpský (Potamogeton alpinus). Tyto rostliny jsou podle vyhlášky MŽP č. 395/1992 Sb. vedeny jako silně ohrožené druhy. Na mokřadní ploše se setkáme i se suchopýrem úzkolistým (Eriophorus angustifolia )a několika druhy rašeliníku (Sphagnum sp.). Na části lokality se vyvinulo nevelké vřesoviště s vřesem obecným (Caluna vulgaris).

Fauna

Podrobnější průzkumy zde nebyly prováděny. Lze však předpokládat zajímavé zoologické složení odpovídající kvalitním mokřadům.

Naučná stezka

Po nezbytných ochranářských opatřeních byla vybudována naučná stezka "Obnova mokřadů na Brazilce". Stezka má celkem 4 zastavení. Návštěvník se zde dozví o vzácnosti a významu mokřadů, o nutnosti stálé péče, vzácných druzích a i celkově o Chráněné krajinné oblasti Lužické hory.

Popis cesty

Lokalita se nachází u česko-německých hranic. Nejbližší vlakové spojení je Jedlová zastávka. Zde se dáte směrem k Ledové jeskyni. Po cca 3 kilometrech cesty dorazíte na malé parkoviště se sochou sv. Jána. Zde pokračujete rovně k Sirnému prameni. Od toho zajímavého pramenu je to však ještě 6km. Celá cesta je značena cyklistickými ukazateli.

Zdroje:
www.luzicke-hory.cz

Debata k článku 'Lužické hory - přírodní rezervace Brazilka'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz