Agresivní čáp napadal umyté a naleštěné auto

autor: Mgr. Jana Hájková
Setkali jste se už také s tím, že čáp útočí na nablýskané auto, ve kterém vidí v odrazu svého rivala? Myslíte si, že pojišťovny takovéto škody u nás hradí?


Čápi bílí klovou celkem často do automobilů

Důvod je prostý. V odrazech od nablýskaných ploch vidí dalšího čápa, kterého považují za nevítanou konkurenci. Snaží se ho tedy z daného místa okamžitě vyhnat všemi dostupnými prostředky.

Není to pohádka. V severním Německu například jeden jediný čáp napadl během několika dnů napříč celou obcí minimálně čtyři auta a způsobil na nich škody v podobě vyboulených míst. Škody jsou hlášeny z Meklenburska a Dolního Saska.

Předseda spolku na ochranu bílých čápů Eggers říká, že: „se autolaky a disky neustále vylepšují a tím více se i zrcadlí. Proto si čápi myslí, že stojí přímo proti rivalovi ve svém teritoriu.“ Jeden z postižených čapím rivalstvím dokonce postavil v blízkosti svého auta čápa z plastu v životní velikosti, aby odlákal pozornost útočníka od svého auta. Ptáka z plastu ten pravý čáp zničil.

Ochrana existuje. Ale pozor čápi jsou u nás chránění

S nejefektivnějšími výsledky ochrany proti útokům čápů se podle samotných řidičů osvědčilo zakrytí lesklých ploch. Další možností je opatrné zahnání tohoto zvířete. Čápi podle některých lidí z vesnic útočí i na domovní dveře, které svým klováním poničí. Zakrývají tedy i tyto dveře nebo vstupní dveře na terasu dekami.

Odchyt těchto zvířat není možný. Jsou totiž chráněni. U nás každoročně počet čapích párů, které vyvádějí v jarních měsících své mladé, každoročně stoupá. Jejich populace jsou sledovány ornitology.

A co na to pojišťovny?

Škody se pohybují v rozmezí od necelých deseti tisíc až po trojnásobek. Přičemž pojišťovna povětšinou zaplatí škodu (s případnou spoluúčastí majitele) je v případě, že má u ní klient sjednáno kromě zákonem stanoveného povinného pojištění vozidla i havarijní pojištění. Pojišťovny v Německu ovšem nezaplatí většinou nic. Některé tamější pojišťovny platí pouze při škodách vzniklých přejetím zvířete, jiné zase kalkulují jen se srstnatou zvěří. Můžeme být tedy ještě rádi.

Zdroj: 1) www.welt.deautor:
datum vydání:
29. července 2013


Diskuze k článku „Agresivní čáp napadal umyté a naleštěné auto“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!