Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Orlice Anežka úspěšně opustila hnízdo

autor: Jan Stehlík
Tak se to podařilo! Anežka dne 9. srpna 2013 před 14. hodinou opustila hnízdo a stala se tak prvním úspěšně vylétaným mládětem orla skalního z přirozeného hnízdění na našem území po téměř 100 letech

Mládě se vylíhlo v polovině května páru tvořeném samcem Slávkem a samicí Libavou. Oba ptáci pochází ze Slovenska a usadili se ve vojenském prostoru Libavá na Moravě, kde k hnízdění využili staré hnízdo páru, který byl vypuštěn v rámci záchranného projektu Návrat orla skalního do ČR, avšak ještě nebyl pohlavně zcela vyzrálý, a tak nakonec nezahnízdil. Program probíhá již sedm let na území Beskyd a v rámci něho jsou do volné přírody vypouštěna druhorozená mláďata slovenských párů, která by jinak na hnízdech v konkurenci se silnějším mládětem nepřežila.

Jméno mladé orlici vymyslela manželka vedoucího projektu. Bylo to první mládě, počítalo se proto se jménem začínajícím na A, přičemž symbolické jméno Anežka se líbilo. Orlice na hnízdě strávila celkem 86 dnů a oba rodiče se o ni vzorně starali.

„Anežka zvládla první let skutečně bravurně, nebyl to jenom přelet nad hlubokým údolím, ale i kroužení a snaha o letové manévry, o napodobení rodičů, které si nacvičovala na hnízdě a v posledních dnech i na větvích v okolí hnízda. Nutno poznamenat, že byla pod přísným dohledem obou rodičů. V sobotu zřejmě proseděla většinu času v korunách stromů ve svahu naproti hnízda a pouze hlasově s rodiči komunikovala. V neděli odpoledne naopak seděla někde v koruně stromů v blízkosti hnízda, velmi hlasitě volala na rodiče, nakonec vzlétla, ale přistála na zemi, složitě se pak pěšky dostávala výše po svahu, aby pak mohla vzlétnout, což se ji podařilo, ale vzápětí se ze stromu opět spustila na zem do svahu,“ uvedl vedoucí projektu Petr Orel.

„Je to balzám na duši pro nás, realizátory tohoto náročného projektu.  Anežka samozřejmě vyhráno nemá a nebude mít nikdy, lidských nástrah pro velké predátory je hodně, přejeme ji hodně štěstí a dlouhý život,“ dodal Orel.

Zdroje:
www.orelskalni.cz
www.idnes.cz

autor:
Jan Stehlík

datum vydání:
13. srpna 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.