Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Na Litoměřicku byli nalezeni další otrávení ptáci

autor: Jan Stehlík
Dne 23. srpna 2013 byli u Radešína na Litoměřicku nalezeni dva otrávení pochopi a jedna káně. Na mrtvé ptáky ornitology upozornil místní zemědělec. V blízkosti obce však nejde zdaleka o první případ otravy – v uplynulých dnech zde bylo nalezeno minimálně dvacet dalších otrávených ptáků a podle ornitologů se tak jedná o nejrozsáhlejší případ ilegálního trávení dravců v naší přírodě za poslední rok. Případem se zabývá Policie ČR.

Všichni z nalezených ptáků zahynuli po pozření otrávených návnad, které v oblasti pokládá neznámý travič, nebo - vzhledem k rozloze území - spíše skupina travičů. Za oběti jim přitom padli i zvláště chráněné druhy, jako kriticky ohrožení luňáci hnědí a červení, kteří se na místní sklizená pole stahují kvůli snadnému lovu hrabošů.

Případy otrav se v oblasti vyskytovaly již vloni, kdy se zde otrávilo přes 20 dravých ptáků, včetně tří luňáků červených a dvou luňáků hnědých. Mezi další otrávené druhy patřila např. káně lesní, moták pochop nebo krkavec velký. Tehdy se však pachatele policii nepodařilo vypátrat, a ten nyní evidentně ve své činnosti pokračuje.

Otrávenou návnadu se ornitologům podařilo i najít. "V loňském roce to bylo kuře pohozené na poli, letos je to dospělá slepice a zajíc nebo králík," uvedl Václav Beran, člen výboru České společnosti ornitologické.

K trávení se většinou používá jed karborufan, který je však z důvodu své příliš velké jedovatosti a velkému riziku pro obyvatele již několik let v celé Evropě zakázán. Smrt dokáže přivodit již skutečně nepatrné množství několika miligramů a jeho účinky jsou velice rychlé. Oběť přitom neskutečně trpí, postupně ochrne a udusí se při plném vědomí. 

„Pokládat otrávené návnady v přírodě může jen psychopat nebo silně mentálně zaostalý člověk, který si neuvědomuje, jakému nebezpečí vystavuje nejen ptáky a zvířata, ale i lidi žijící v okolí. Nemůžeme například vědět, zda se jed při dešti nedostane do zdrojů pitné vody v okolí,“ uvedl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Pachateli v případě usvědčení hrozí vysoké pokuty nebo dokonce i vězení, neboť se pokládáním otrávených návnad dopouští hned několika trestných činů, včetně zabití kriticky ohroženého druhu zvířat, pytláctví a týrání zvířete, případně i obecného ohrožení.

„Těší nás, že policie nebere trávení na lehkou váhu. Doufejme, že se letos podaří pachatele najít a učinit jeho řádění přítrž,“ dodal Vermouzek.

autor:
Jan Stehlík

datum vydání:
26. srpna 2013


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.