Na Litoměřicku byli nalezeni další otrávení ptáci

autor: Jan Stehlík
Dne 23. srpna 2013 byli u Radešína na Litoměřicku nalezeni dva otrávení pochopi a jedna káně. Na mrtvé ptáky ornitology upozornil místní zemědělec. V blízkosti obce však nejde zdaleka o první případ otravy – v uplynulých dnech zde bylo nalezeno minimálně dvacet dalších otrávených ptáků a podle ornitologů se tak jedná o nejrozsáhlejší případ ilegálního trávení dravců v naší přírodě za poslední rok. Případem se zabývá Policie ČR.

Všichni z nalezených ptáků zahynuli po pozření otrávených návnad, které v oblasti pokládá neznámý travič, nebo - vzhledem k rozloze území - spíše skupina travičů. Za oběti jim přitom padli i zvláště chráněné druhy, jako kriticky ohrožení luňáci hnědí a červení, kteří se na místní sklizená pole stahují kvůli snadnému lovu hrabošů.

Případy otrav se v oblasti vyskytovaly již vloni, kdy se zde otrávilo přes 20 dravých ptáků, včetně tří luňáků červených a dvou luňáků hnědých. Mezi další otrávené druhy patřila např. káně lesní, moták pochop nebo krkavec velký. Tehdy se však pachatele policii nepodařilo vypátrat, a ten nyní evidentně ve své činnosti pokračuje.

Otrávenou návnadu se ornitologům podařilo i najít. "V loňském roce to bylo kuře pohozené na poli, letos je to dospělá slepice a zajíc nebo králík," uvedl Václav Beran, člen výboru České společnosti ornitologické.

K trávení se většinou používá jed karborufan, který je však z důvodu své příliš velké jedovatosti a velkému riziku pro obyvatele již několik let v celé Evropě zakázán. Smrt dokáže přivodit již skutečně nepatrné množství několika miligramů a jeho účinky jsou velice rychlé. Oběť přitom neskutečně trpí, postupně ochrne a udusí se při plném vědomí. 

„Pokládat otrávené návnady v přírodě může jen psychopat nebo silně mentálně zaostalý člověk, který si neuvědomuje, jakému nebezpečí vystavuje nejen ptáky a zvířata, ale i lidi žijící v okolí. Nemůžeme například vědět, zda se jed při dešti nedostane do zdrojů pitné vody v okolí,“ uvedl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Pachateli v případě usvědčení hrozí vysoké pokuty nebo dokonce i vězení, neboť se pokládáním otrávených návnad dopouští hned několika trestných činů, včetně zabití kriticky ohroženého druhu zvířat, pytláctví a týrání zvířete, případně i obecného ohrožení.

„Těší nás, že policie nebere trávení na lehkou váhu. Doufejme, že se letos podaří pachatele najít a učinit jeho řádění přítrž,“ dodal Vermouzek.autor:
datum vydání:
26. srpna 2013


Diskuze k článku „Na Litoměřicku byli nalezeni další otrávení ptáci“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!