Na Přerovsku byla nalezena u nás dosud nezaznamenaná houba

autor: Jan Stehlík
Mykologům se v oblasti Tovačovska na Přerovsku podařil v těchto dnech unikátní nález – hřib, který u nás ještě nebyl nikdy zaznamenán a nemá ani český název.

Podle místního mykologa Jiřího Polčáka jde o suchohřib, který byl poprvé popsán v Itálii před šesti lety a byl nalezen také ve Španělsku a Anglii. Nikde jinde v Evropě zaznamenán nebyl – až doposud. Jak se navíc zjistilo, lokalita na Tovačovsku je nejbohatší na světě. "Hřib jsme našli ve středu, zrovna fotím plodnice, ještě to nemá ani český název,“ uvedl Polčák.

Mykologové sice zatím netuší, zda je nově objevená houba jedlá, ale nepředpokládají, že by mohla člověku způsobit větší potíže. Nový úlovek budou následně zkoumat vědci, a to nejen pod mikroskopem, ale i chemicky. "Takové houby se nafotí a jdou do herbáře. Posíláme je do Brna do Moravského zemského muzea a slouží vědeckým účelům," dodal Polčák.

Ačkoli se může zdát, že je u nás takový objev zcela jedinečný, podle Polčáka v ČR ročně nacházejí mykologové dva až čtyři druhy hub, které zde dosud zaznamenány nebyly. Jednou se dokonce podařilo v Hostýnských vrších najít houbu, která nebyla známá nikde ve světě. Odborníci ji tenkrát pojmenovali jako slzečník papouščí. "Rostla tam zhruba osm let, pak se však změnilo prostředí a nám zůstaly už jen fotky. Byl to nový druh pro vědu," uvedl Polčák. Podle něj se ve zdejších lesích místy objevuje hřib kovář nebo kozák topolový, jinak se však jedlým houbám letos v regionu kvůli dosavadnímu suchu a vysokým teplotám příliš nedaří. Uklidňuje však, že by mělo být lépe – hlavní sezóna má totiž začít až v září. "Věřím tomu, že porostou. V Přerově máme za chvíli výstavu hub, ještě nikdy jsme ji rušit nemuseli," uzavřel Polčák.



autor:
datum vydání:
27. srpna 2013


Diskuze k článku „Na Přerovsku byla nalezena u nás dosud nezaznamenaná houba“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!