Zabitých ptáků na Litoměřicku přibývá

autor: Jan Stehlík
Nedávno jsme vás informovali o nálezech otrávených ptáků v okolí obce Radešín na Litoměřicku. Pachatel nebo pachatelé však ve své činnosti nadále pokračují, což dokazuje 19 mrtvých dravců, objevených ornitology dne 28. srpna na stejné lokalitě.

Společně s 3 ptáky zabitými během minulého týdne se tak v regionu jedná celkem o 22 zdokumentovaných úmrtí za pouhých 14 dnů. Podle Zdeňka Vermouzka, ředitele České společnosti ornitologické, se však nemusí jednat o konečné číslo. „ Místní zemědělci nám hlásili dalších zhruba dvacet mrtvých dravých ptáků, na které narazili při orání,“ sdělil serveru iDNES. Část z nich byla pravděpodobně otrávena, část zastřelena.

Travič v regionu řádil i vloni, kdy otrávil celkem 18 dravců. Policie však tehdy nikoho nedopadla.

Oběťmi se tentokrát v minimálně jednom případě stal opět kriticky ohrožený luňák červený, který zemřel po požití otrávené návnady, nebo samec motáka lužního, který byl postřelen a v kritickém stavu převezen do záchranné stanice v Pátku u Poděbrad.

Jako jed pachatel opět využil karbofuran, který se v minulosti používal v zemědělství, ale z důvodu své příliš velké jedovatosti a velkému riziku pro obyvatele je již několik let v celé Evropě zakázán. Smrt dokáže přivodit již skutečně nepatrné množství několika miligramů a jeho účinky jsou velice rychlé. Oběť přitom neskutečně trpí, postupně ochrne a udusí se při plném vědomí. 

„Jsou za tím zájmy myslivců, kteří si myslí, že dravci škodí a loví jejich zvěř. Stalo se to podruhé na stejné honitbě, na poli, které patří zemědělci, který je myslivec,“ uvedl ornitolog Václav Beran.

„V oblasti zřejmě řádí psychopat, který nenávidí vše živé. Pokud má takový člověk možnost nosit zbraň, je to na pováženou. Je otázka, zda si vůbec uvědomuje možné následky, například pokud by se prudký jed karbofuran dostal do zdrojů pitné vody,“ dodal Vermouzek.

Kriminalisté se případem, který prověřují kvůli podezření z týrání zvířat, nadále zabývají. V té souvislosti již přijali i dvě trestní oznámení.autor:
datum vydání:
4. září 2013


Diskuze k článku „Zabitých ptáků na Litoměřicku přibývá“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!