"Rostlinám se nedaří u Wi-Fi routeru", říkají žačky deváté třídy, vědci předpokládají potvrzení.

autor: Jan Holub
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký může mít Wi-Fi připojení vliv na živé rostliny? Studentky devátého ročníku to zjistily. Právě ty totiž provedly experiment, který testoval efekt mobilního záření na rostliny. Někoho mohou výsledky velmi překvapit, někoho možná skoro vůbec. Tak či onak udělal pokus ve vědeckých kruzích pěkný rozruch. Je na čase opět změnit naše dosavadní pohledy?

Začalo to prostým pozorováním a stanovením si otázky. Dívky si totiž všimly, že když spaly v noci s mobilním telefonem blízko hlavy, následující den měly ve škole problémy se soustředěním. Původně se vědecký pokus zaměřit přímo na člověka a zkoumat vliv mobilního záření na lidský mozek. Zřejmě totiž nebude zcela positivní…

Bohužel však neměli přístup k potřebnému vybavení pro uskutečnění výzkumu a škola jim v tomto problému nemohla z finančních důvodu více pomoci. Studentky se však nevzdaly a aplikovaly vědecký výzkum na samotné rostliny – život, jako život nebo ne?

Studentkám nakonec stačily 2 místnosti, pár táců a semena rostliny Lepidium stavium, což je jeden z typů řeřichy. Studentky tak umístily 6 táců se semeny do místnosti bez jakéhokoliv mobilního záření a také s absencí Wi-Fi připojení. V další vzdálené místnosti použily studentky opět 6 táců se semeny, které však umístily mezi 2 Wi-Fi routery. Spočítali si totiž, že vyzařují obdobné záření, jako průměrný mobilní telefon.

Během následujících 12 dnů probíhalo pozorování, kde studentky zejména měřily a fotografovaly své výsledky. Výsledek experimentu byl nakonec zcela evidentní a zřejmý.

Semena, která byla umístěna mezi 2 Wi-Fi routery ani nerostly. Naopak mnohé z nich byly úplně mrtvé (viz.foto). Semenům, která však byla umístěna do místnosti, kde k žádnému mobilnímu záření nedocházelo – se velmi dobře dařilo.

Na závěr můžeme uvést, že se jednalo o studentky z Dánska. Kim Horsevad – profesor ze Švédského Karolínského institutu se vyjádřil, že hodlá experiment opakovat v kontrolovaném vědeckém prostředí. Uvidíme, jak výzkum dopadne, přesto, že tento původní asi zcela jistě nevyvrátí.

Tak či onak se stále naskýtá otázka, jaké má ve výsledku mobilní záření vliv na člověka, konkrétně mozek a jeho procesy. Ale o tom třeba zase příště…autor:
datum vydání:
6. září 2013


Diskuze k článku „"Rostlinám se nedaří u Wi-Fi routeru", říkají žačky deváté třídy, vědci předpokládají potvrzení.“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!