Ekologická toaleta

autor: Helena Dvořáčková
Pojem ekologická toaleta sice může znít přehnaně, přesto jde o velice rozšířený způsob, jak efektivně spotřebovávat vlastní odpady.

Prvotní impuls k tomu, aby vůbec ekologické, nebo-li kompostovací toalety vznikly, přicházel od lidí, kteří mají například parcelu nebo chatu a přijde jim zbytečné, přivádět si do těchto prostor kanalizaci. Díky kompostovací toaletě jste naprosto nezávislí, můžete si ji umístit prakticky kamkoliv a nemusíte dbát na to, jestli jste blízko vodovodu a podobně, toaleta totiž ke svému chodu nepotřebuje nic, jen elektrickou přípojku.

Jak toaleta funguje?

Kdo se někdy setkal s principem kompostování, tomu je to jasné, pro nás ostatní je zde pár základních poznatků. Na úvod je třeba říct, že kompostování na zahrádkách nebo v kompostárnách je delší proces, my ovšem máme materiál, který je mnohem aktivnější, proto proces kompostování v ekologických toaletách zabere méně času, většinou se pohybujeme v řádech týdnů. Samozřejmě se tato doba může značně lišit, podle toho, jak moc jste ochotni investovat. Existují totiž i toalety s automatickým mícháním po každém použití, také můžete vybírat toaletu, kde se moč odvádí do jiného zásobníku a podobně. Tyto drobnosti proces urychlují, ovšem někdy je to zbytečné, je třeba si uvědomit, jak často chcete toaletu využívat, v kolika lidech a tak dále.

Samotné kompostování je proces, kdy je organický materiál, v našem případě výkaly a moč, zpracován prostřednictvím mikroorganismů, hlavně bakteriemi, na výsledný kompost. Celý tento proces probíhá ve spodní části toalety, toaleta proto mívá ještě přívod vzduchu, protože jinak by k rozkladným procesům sice docházelo, ale produkty by byly naprosto jiné, hlavně nežádoucí, metan a tak dále. Po několika týdnech můžete zásobník toalety vyjmout a naložit s ním dle libosti, půjde totiž o plnohodnotný kompost. Pokud by se náhodou stalo, že byste museli produkt kompostovací toalety vyjmout dříve, můžete jej klidně umístit do přírody nebo vašeho zahradního kompostu, kde bude rozkladný proces pokračovat.

V čem je největší výhoda kompostovacích toalet?

Obrovskou výhodou je již zmiňovaná nezávislost na kanalizaci, či vodovodu. Kromě toho ale také nemusíte používat žádnou chemii a tím znečišťovat prostředí. Existuje více druhů kompostovacích toalet, do některých přidáváte substrát ve formě živých kultur, které urychlují kompostování, do některých zase můžete přidat jen zbytky ze zahrady, piliny a rašelinu. Substrát si můžete zvolit podle toho, jak často budete toaletu využívat. Pokud například více dní v týdnu, pak je lepší aplikovat živé kultury, pokud budete toaletu využívat jen přes víkend, stačí přidat posekanou slámu, trávu, rašelinu a tak dále.

Samozřejmě nesmíme zapomínat i na to, že získáváme kompost. Kompost je poměrně cenná surovina, kterou lze následně aplikovat do květináčů, záhonů a podobně. Vždy je ale třeba nechat kompost uzrát, určitě nepočítejte s tím, že se kompost vytvoří za den nebo dva.

Velice důležitá je samozřejmě i úspora energie, tudíž peněz. Jen si představte, nebo rovnou spočítejte, kolik zaplatíte za splachování toalety. Jedním spláchnutím toalety totiž doslova vyhodíte 5-10 litrů vody. Nemluvě o tom, že tato voda je do jisté míry znečištěna a její následné čištění si taktéž nakonec zaplatí každý z nás.

Velkou výhodou je i manipulace s toaletou, můžete ji přesouvat kam je vám libo, navíc nemusíte hloubit jámu na septik, volat fekální vůz, udržovat potrubí a podobně.

Jak je to se zápachem?

Každého z nás nejspíš napadne, že takováto toaleta přece musí zapáchat. To je ale omyl, součástí kompostovací toalety je záklapka, která se otevírá jen při dosednutí, takže zápach se běžně nešíří. Dalším důvodem proč kompostovací toalety nezapáchají, je směs, která se do toalety aplikuje, bakterie pracují rychle a výkaly jsou velice rychle přeměňovány, takže pach je velmi rychle eliminován. Opady ze zahrad, piliny či rašelina fungují stejně.



autor:
datum vydání:
11. září 2013


Diskuze k článku „Ekologická toaleta“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!