Nejošklivějším zvířetem světa byla zvolena zamračená bezobratlá ryba

autor: Jan Stehlík
Výsledky netradiční soutěže oznámili její organizátoři ve čtvrtek 12. září na Britském festivalu vědy v Newcastlu. Veřejnost v ní hlasovala pro nejošklivější zvíře na světě a o necelých 10 tisíc hlasů nakonec zvítězil zvláštní druh ryby Psychrolutes marcidus, známý zejména pod svým anglickým názvem blobfish.

Soutěž organizovala Ugly Animal Preservation Society (Společnost na ochranu ošklivých zvířat) s tím, že vítěz hlasování se stane jejím novým maskotem.

Nechraňme jen pandy

Kromě cíle pobavit veřejnost má však soutěž i jiné, významnější poslání. Podle biologa a prezidenta společnosti Ugly Animal Preservation Society Simona Watta by měla upozornit na hrozby, které těmto zajímavým tvorům hrozí. „Náš tradiční přístup k ochraně přírody je sobecký. Chráníme jen zvířata, která jsou roztomilá, jako pandy. Nic proti nim nemám, ale oni své příznivce mají. Pomoc potřebují tyto druhy,“ uvedl pro sever BBC News.

Nechtěná kořist rybářů

Blobfish žije v pobřežních vodách jihovýchodní Austrálie a Tasmánie v hloubce 600-1200 m. Je bezobratlá, nemá tedy žádné kosti. Její rosolovité tělo má jen o málo menší hustotu než voda a umožňuje jí tak snadný pohyb ve vodě bez vynaložení většího množství energie. Žije ve stejném prostředí jako krabi a humři, kvůli čemuž se stává častou, i když nechtěnou kořistí rybářů.

I ostatní nominované druhy musí čelit lidským nástrahám. Na druhém místě se co do počtu hlasů umístil jediný nelétavý papoušek kakapo soví z Nového Zélandu. Na místních ostrovech neměl nikdy žádné přirozené predátory, jeho populaci však začali decimovat lidé a s ním zavlečení savci. Podle oficiálních odhadů v roce 2012 ve volné přírodě přežívalo pouhých 126 ptáků.

Další místa obsadili axolotl mexický, kriticky ohrožený obojživelník žijící jen v několika málo jezerech v Mexiku, v současnosti významně znečišťovaných, žába Telmatobius culeus, žijící pouze v jezeře Titicaca, či primát kahau nosatý, obývající ostrov Kalimantan v jihovýchodní Asii, kterého nejvíce ohrožuje ztráta přirozeného biotopu a lov.autor:
datum vydání:
16. září 2013


Diskuze k článku „Nejošklivějším zvířetem světa byla zvolena zamračená bezobratlá ryba“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!