Špatné zprávy pro kořist: Predátoři se učí jak prokouknout mimikry

autor: Mgr. Radomír Dohnal
Maskování a kamufláž, to je klíč k přežití. Než riskovat bolestivé, nebo fatální setkání s predátory, je přece mnohem výhodnější zmizet jim z očí. Jenže příliš mnoho podobně maskovaných živočichů si zadělává na velký problém. Pokud se predátorům jednou podaří „prokouknout“ fintu s ochrannými mimikry, může se nenápadné zbarvení stát pastí.


KDO CHYTÁ LELKY?

Predátoři jsou totiž schopni naučit se vnímat určité typické struktury, kterými se maskování vyznačuje. Že nevěříte? Vyzkoušejte si modelovou on-line hru, staňte se mlsným opičákem nebo hladovou promykou, a na vlastní kůži zkuste, jak se s počtem opakování „vyhledávacího experimentu“ zlepšují vaše lovecké úspěchy. Zábavná forma, připomínající hru pro nejmenší, při které hledáte důmyslně skryté lelky, je ale vlastně součástí rozsáhlého vědeckého výzkumu. A vy sami se stáváte testovaným subjektem!

Lidé chytající lelky v tomto experimentu vlastně nahrazují model chování predátorů ve volné přírodě. S každou odehranou partií se badatelům z University v Exeteru zvyšuje počet „pozorování“ pro jejich studii, a vy se tak vlastně můžete z pohodlí svého domova účastnit vědeckého výzkumu. Odpočet času, který limituje vaše snažení, počet zmýlených pokusů, to vše je při hře zaznamenáváno do datasetu, který slouží k potvrzení či vyvrácení hypotézy o přizpůsobivých dravcích.

HRA NA SCHOVÁVANOU

Maskování (kamufláže, mimikry) je ideální „vizuální“ příklad toho, jak funguje přírodní výběr v praxi. Potenciální kořist, která je schopna vyvinout účinné maskování, se vyhýbá predaci, přežívá déle než jedinci bez ochranného zbarvení a zvyšuje svůj vlastní reprodukční úspěch. Kamufláž je vlastně nejrozšířenějším způsobem, který živočichové využívají k prevenci své vlastní predace. Nebýt vidět, znamená nebýt sežrán.

Jenže jak varuje vedoucí autor studie, Jolyon Troscianko: „Pokud začne ochrany a maskování využívat příliš mnoho živočichů, predátoři se zvolna naučí, jak tuto obranou technologii překonávat. Nejrůznější lovci se bez kořisti neobejdou, je to pro ně rovněž nutnost k přežití. A tak se musí víc snažit, aby udrželi svou kořist „na radaru“. Jsou to opravdové závody ve zbrojení.“

Studie Univerzity v Exeteru je v mnoha ohledech průlomová, a to nejen díky zapojení lidských subjektů při experimentech. „Je to vlastně poprvé,“ říká Troscianko, „Co se někdo nesoustředí jen na to, jak rychle predátor kamufláž prokoukne, ale jak se počáteční detekce kořisti promítne do další úspěšnosti při lovu.“

Použité zdroje:
Bad News for Prey: New Research Shows That Predators Can Learn to Read Camouflage (ScienceDaily.com), 10.8 2013
Biosciences, University of Exeter
Defeating Crypsis: Detection and Learning of Camouflage Strategies



autor:
datum vydání:
9. října 2013


Diskuze k článku „Špatné zprávy pro kořist: Predátoři se učí jak prokouknout mimikry“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!