Proč není vhodné vylévat olej do kanalizace
Do kanalizace rozhodně ne
Také patříte mezi ty, kteří nevědí, jak naložit s použitým olejem z vaření a zbavujete se ho nejsnažší možnou cestou, to jest vylitím do záchodu nebo menší množství do dřezu? Asi i vás už napadlo, že to není zrovna dobrá volba vzhledem k ekologické etiketě.
Problém po takovémto kroku většího množství domácností nastává již v samotné kanalizační stoce. Zde je nižší teplota a tuky a oleje se srážejí a ve větší míře se usazují v odpadní síti. Tím může dojít k jejímu částečnému ucpání a jednoznačně to pak snižuje její průchodnost. „Tuky se v kanalizaci částečně rozkládají na mastné kyseliny, které pak způsobují korozi stěn potrubí.“ (zdroj: 8) Kapacita průchodu se ale snižuje už i v trubkách, které napojují vaši domácnost na hlavní kanalizační síť. Proto je nutné tyto trubky mnohem častěji čistit, aby nedošlo k jejich úplnému zanešení.
Problémové a nákladné čištění ČOVek
Další problém nastává v samotných čističkách odpadních vod (ČOV). Většina ČOVek především ve větších městech je dnes již vybavena speciálními lapači a odlučovači tuků a olejů, ale ty fungují jen pokud do stokových vod není nalito větší množství olejů. Nejsou prostě na takovéto nadměrné znečišťování navrhováni. „Kanalizace je projektována na vody mírně znečištěné během běžného splachování, koupání, uklízení, praní nebo umývání nádobí a potravin v kuchyni.“ (zdroj: 1)
Někdo by na tomto místě mohl namítnout, že se přeci to vylité množství oleje do záchodu ztratí v tom obrovském množství vyprodukované odpadní vody. To je sice také částečně pravda, že dojde k jakémusi naředění této tekuté kapaliny. Navíc vlivem mastných látek ve vodě dochází ke zhoršení přístupu kyslíku a tím se doslova zabíjejí bakterie, které napomáhají k odstranění biologicky rozložitelných látek.
Ale dovedete si představit, že obyvatelé z českobudějovicka například vylili do odpadních vod jen v období vánočních svátků a těsně po nich zhruba devět tun olejů a potravinářských tuků. (zdroj: 8) „Odstraňování nánosů v kanalizaci je pak pro vodohospodáře velmi nákladné. S ještě většími finančními výdaji je ale spojena likvidace tuků, které přitečou na čistírny odpadních vod.” (zdroj: 8) A kdo si myslíte, že ve finále tyto zbytečně vydávané nemalé finanční prostředky zaplatí? No samozřejmě, že konečný spotřebitel. A domnívám se, že právem, neboť domácnosti jsou značnými znečišťovateli.
Kam s ním a proč se dozvíte v dalším článku. Sledujte nás Facebook. Článek Vám tak neunikne.
Zdroj: 1)www.ekolist.cz
2) http://www.gastroplus.cz
3) http://www.veronica.cz/?id=12&i=413www.veronica.cz
4) http://enviweb.ihned.cz/clanek/93567/za-pouzity-olej-dostanete-zaplaceno
5) http://klokocnikova.blog.idnes.cz/c/81942/Kam-s-vyjetym-olejem-z-fritaku-Vratit-zpet-do-Billy.html
6) http://www.jaktridit.cz/cz/rady-a-tipy/otazky-a-odpovedi
7) http://www.oleje.cz/forum/kam-s-nim-t259-30.html
8) http://ekopf.cz/cz/uvod/58
9) http://www.week.cz/jak-likvidujete-pouzity-olej-z-kuchyne/read.php?1,87374
autor:
Diskuze k článku „Proč není vhodné vylévat olej do kanalizace“
Další články na podobné téma | ||
---|---|---|
Skořice – kůra nejen do štrúdlu | Ne každý vánoční balicí papír patří do modrého kontejneru | Neodpírejme si kapra |
zobrazit více článků... |