Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Nový Zéland zakázal 'finning' - kruté zabíjení žraloků pro jejich ploutve

autor: Petr Kadlík
O zabíjení slonů pytláky pro jejich kly slyšel snad každý. Moc se ale neví, že něco podobné se děje i žralokům pro jejich ploutve. Přitom je to v podstatě ještě krutější než u slonů - odřezávání ploutví se děje zaživa a následně se živý zmrzačený žralok hodí zpět do moře.

Polévka ze žraločích ploutví je vyhledávaná pochoutka v řadě zemí světa. Polévka 'ju-čchi' má původ v Číně a je zde také nejpopulárnější, nicméně velký zájem o ní je například i v USA. Pokud si říkáte, že přece není velký rozdíl mezi naším "kaprem na Vánoce" a polévkou ze žraločích ploutví tak jeden velký rozdíl tady je. Tedy samozřejmě i kromě toho že žralok není ryba ale paryba.

U slonů mají pytláci zájem jen o kly a maso je nezajímá, nechají ho shnít nebo sežrat mrchožroutům. U žraloků je zajímají výhradně jen ploutve, o jiné maso také zájem nemají. Proto žraloky chytí živé, odřežou jim ploutev a takto zmrzačené ale živé je hodí zpět do moře. Této operaci se anglicky říká 'shark finning'. Stojí za to připomenout, že žraloci jsou pokládáni za velmi inteligentní tvory, takže musí být děsivou otázkou co při následném pomalém umírání asi cítí.

Proti takovému nesmyslně krutému způsobu se postupem času na celém světě zvedla vlna odporu a postupně je zakazován. V roce 2012 například proti finningu vyjádřil své stanovisko Evropský parlament, v roce 2013 podepsal zákon proti finningu také guvernér New Yorku. Dnes se k tomuto zákazu přidal další dosavadní významný producent žraločích ploutví - Nový Zéland.

Ukázka jak probíhá finning - tedy odřezávání žraločích ploutví. Pro jemnější povahy rozhodně NEDOPORUČUJI ke shlédnutí!

Snad už brzo podobné praktiky nepatřící do 21. století vymizí. Nicméně dokud lidé budou podobné 'pochoutky' chtít, tak se vždy najde někdo kdo jim je zajistí. :-(

autor:
Petr Kadlík
email: petr@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
9. ledna 2014


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.