Kolik vody je potřeba na výrobu jednoho litru balené pitné vody?

autor: Petr Kadlík
Voda je velmi vzácná a důležitá tekutina, bez které nelze vyrobit prakticky nic. Platí to i na velkovýrobu nápojů jako je balená pitná voda, pivo nebo tvrdý alkohol. Ale napadlo by vás, jaká je spotřeba vody při výrobě nápojů?

O tom, že balená voda je "ekologický nesmysl" se zde asi nemá cenu bavit. Odhaduje se, že jen prázdných lahví po ní ročně zůstane děsivých 50 miliard. Na výrobu balené vody se ale spotřebuje i voda. Kolik jí je?

V loňském roce si nechala Mezinárodní asociace pitné vody (International Bottled Water Association) vypracovat studii, která se na tuto otázku pokusila dát odpověď. Studie vychází z dat za roky 2009, 2010 a 2011, které poskytlo deset velkých zpracovatelů vody.

Výsledky studie jsou zajímavé. Pro výrobu a balení 1 litru obyčejné nesycené pitné vody je potřeba v průměru 1,39 litru vody, "odpad" je tedy 0,39 litru. Je to voda využitá například pro mytí nebo chlazení při výrobním procesu. U sycené balené vody je množství "odpadu" ještě horší, na to abyste si mohli koupit 1 litr "bublinkové" vody je potřeba celkem 2,02 litru vody.

Zdá se Vám to moc? No, v tom případě raději nečtěte dál... Tuto studii si platili sami výrobci balené vody, takže se dá předpokládat že se snažili, aby čísla vyšla co nejlepší. Potom jsou zde totiž ještě odhady organizace Water Footprint Network, která náklady odhaduje podstatně vyšší. Jen na výrobu jedné PET láhve o objemu 0,5 litru jsou podle ní potřeba 3 litry vody. Takže reálná spotřeba vody na jednu litrovou láhev vody budou spíš kolem 7-8 litrů!

No, a jak jsou na tom ostatní nápoje? Ve srovnání s nimi je produkce balené vody z hlediska spotřeby vody úplná idylka. Na výrobu našeho "národního nápoje" piva se na každý litr spotřebují 4 litry vody. Jestli je Vám milejší víno, tak na 1 litr vína je potřeba kolem 4,74 litrů pitné vody. Daleko nejhorší z tohoto hlediska je tvrdý alkohol. Na jeden jeho litr se spotřebuje kolem 34,5 litrů vody!autor:
datum vydání:
7. února 2014


Diskuze k článku „Kolik vody je potřeba na výrobu jednoho litru balené pitné vody?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!