Přijdou extrémní sucha, bude to tu jako na Sahaře

autor: Mgr. Jana Hájková
V tomto roce budeme svědky extrémní vlny veder a sucha. Budou se nás týkat mnohá omezení jako je např. nemožnost zalévání na zahrádce, koupání domácího zvířectva. To vše samozřejmě bude mít negativní vliv na ceny pro koncového spotřebitele. Budeme tu jako na Sahaře, ale bez tamějších oáz. Vše vyplývá ze zprávy zveřejněné Ministerstvem České republiky.


Na vině jsou nezvykle teplé zimy

Už loňská zima byla vcelku teplá a s relativně malým množstvím srážek. Svou opravdovou sílu ukázala až vloni po třech králích, kdy prupukla v plné síle a trvala až nezvykle dlouho. Ještě v květnu padaly teploty pod bod mrazu, a to nejenom v ranních hodinách.

Letošní zima ale byla kritická. Takové sucho jaké panovalo jsme podle statistik Českého meteorologického ústavu ještě nikdy nezažili. Vědci se domnívají, že na vině je, spíše než-li globální oteplování, tzv. Santova pomsta. Tento neobvyklý meteorologický jev totiž u nás způsobuje nezvykle vysoké teploty a naopak ve Spojených státech amerických způsobil letos pořádnou zimní nadílku, a to včetně extrémně krutých mrazů dosahujících i mínus čtyřiceti stupňů a velkého množství sněhové pokrývky.

Tím, že u nás ale žádný sníh nenapadl (když nepočítám to minimum na horách), způsobuje právě v těchto měsících absenci vody v podobě tajícího sněhu. Nenapadlý sníh nebyl v zimních měsících kompenzován ani srážkami dešťovými. Kvůli tomuto suchu můžete už nyní vidět venku popraskanou vyschlou půdu. Ranní rosa je něco, co je pro naše končiny typické. Uvědomme si ale, že jestliže to takto půjde dál, pak to bude něco o čem si budeme moci už jen vyprávět.

Ani předpovědi počasi nenaznačují žádnou velkou změnu k lepšímu

Ba spíše naopak. Podle dlouhodobých vydávaných předpovědí a výhledů počasí se situace nezlepší a bude se ještě stupňovat k horšímu. Minimálně po celé jaro má být sucho a srážek poskrovnu.

Nedostatek vody všude, kam se podíváš

Absence ranní rosy však není jediným problémem spojeným s extrémními suchy. Stále častěji budeme vídat popraskané silnice, jejichž praskliny se budou tvořit stejně jako v zimě při extrémních mrazech. Už nyní je patrná minimální vláha v zemi. Neustále klesají hladiny podzemních vod. Už nyní jsou na jedné třetině svých obvyklých hodnot. A bude hůř. Podle vědců se zásoby podzemní vody v České republice budou letos v létě blížit nule. To bude znamenat znemožnění zemědělské činnosti, ve svém důsledku zdražování všeho a také neblahé zákazy pro náspro všechny.

Zákazy všeho druhu

Zemědělcům se bude snažit kompenzovat vzniklé ztráty vláda. Požádáme o pomoc i Evropskou unii a budeme prosit o dotace navíc. Způsobená neúroda a nemožnost zasetí semen na další rok způsobí hlad. Což bude mít, řekněme si to na rovinu alespoň nějaký pozitivní důsledek, a to na obézní lidi, kteří tvoří třetinu naší populace. Ve všech zemědělských odvětvích se bude muset propouštět. Ve svém důsledku se zvýší ceny veškerých tuzemských a většiny dovážených potravin.

Přijdou také samozřejmě velká vedra způsobená trvalou tlakovou výší nad naším územím. Bez vláhy bude docházet k minimálnímu ochlazování zemského povrchu, což způsobí, že budeme běžně svědky až čtyřiceti stupňových veder i ve stínu. Ve svém důsledku stoupne díky tomuto cena elektřiny, protože se rapidně navýší její spotřeba, především kůli často používaných větrákům. Prodejci větráků už se těší na rekordní tržby, které se v létě dají předpokládat.

Znáte tu situaci, že když je příliš velké horko, tak vás nikdo nedostane z domu? To se bude dít ve stále větší míře. A majitelé rekreačních objektů, zejících v takovýchto horkých dnech prázdnotou, se bojí krachu a budou hromadně žádat o finanční pomoc vládu.

V korytech řek bude jen minimální průtok vody. Z vělkých řek jako je Labe nebo Vltava budou jen malé potůčky. Menší řeky, potoky a říčky vyschnou úplně. To bude mít katastrofánlní následky na stavy ryb v českých řekách, takže se dá předpokládat, že kapra na příští Vánoce seženeme jen velmi zřídka. Velké vodní nádrže sice pravděpodobně nevyschnou úplně, ale voda se bude držet jen na dně. Bude ale bahnitá a bude v ní obrovké množství sinic a řas. Stoupne také cena vodného a stočného. Vodárenské firmy už nyní propočítávají zisky. K pití bude beztak převážně jen balená voda a je jodeno jestli s nebo bez bulinek. Všichni si ještě pamatujeme na omezení a zákazy zalévat vodou na zahrádce. To samé bude platit i letos. Nebudou se moci napouštět ani bazény. V žádném případě pod vysokými pokutami bude zakázáno koupat domácí zvířata jako jsou psi, kočky a nebude ani možnost plavit koně.

Tahle všechna opatření nás podle výzkumné zprávy Ministerstva České republiky čekají s jistotou už tuto letní sezónu. Jsou ale navíc připravovány i i krizové plány, které počítají při akutním nedostatku vody, především se zásobováním nemocnic. Velký problém ale budou mít zoologické zahrady, které nebudou moci vodu nadměrně využívat. Bude totiž jen velmi tenká hranice mezi využíváním a zneužíváním. Jakékoliv zneužívání se bude tvrdě trestat.

Vylít dítě i s vaničkou

Víte o čem je toto úsloví? Dříve se rodina koupala celá v jedné vodě a to vždycky až po nějaké době. A protože děti se koupali jako poslední, tak se nejednou stalo, že se špinavou vodou ve vaničce bylo vylito i dítě. A právě něco obdobného nás také pravděpodobně nemine.

V případě krizových hodnot podzemní i nadzemní vody připravuje český stát omezení v podobě možnosti se koupat jen jednou za týden. Bude pevně stanoveno jedno datum, jeden den v týdnu. Lidé mají možnost na stránkách Ministerstva hlasovat, který ze dnů by to měl být. Každá rodina si bude moci napustit v tento vybraný den jednu do poloviny naplněnou vanu běžného objemu. Lidé si nebudou moci sami zvolit „koupací den“, protože pak by to bylo jen velmi těžko kontrolovatelné. Pokud totiž ve dnech kdy není „koupací den“ stoupne spotřeba, pak vodohospodáři zjistí přesné místo podle měřidel a tito lidé budou tvrdě sankcionování.

Předpokládá se také, že dojde k zavření škol a úřadů. Tak jako naše babičky znaly tzv. uhelné prázdniny při nedostatku uhlí v mrazivých zimních měsících, tak jsou v plánu „vodní prázdniny“. Co se týče uzavírání jednotlivých firem, to záleží vždy na vedení daného podniku. Ta alespoň nějaká pozitivní zpráva na závěr.

Apríl :-)



autor:
datum vydání:
1. dubna 2014


Diskuze k článku „Přijdou extrémní sucha, bude to tu jako na Sahaře“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!