Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Kniha Současná umělecká díla v krajině

autor: Lenka Kadlíková
ato kniha-průvodce, která vznikla ze spolupráce sochařky, geologa a historičky umění, nabízí jiný prostor pro vnímání současného umění a představuje umělecká díla, která zasněně čekají na jarní prudké deště či první sníh, než se rozpadnou a splynou znovu s lesem a se zemí...

Některá jsou dochována už jen na fotografiích, jiná mají ambice působit jako krajinotvorné prvky v delší časové perspektivě. Jsou tu zastoupeny práce vycházející z hnutí land artu a umění pro veřejný prostor, jejich autoři – často usilující o ekologii výtvarného umění – vymezili čas jejich fyzické existence tím, že je spojili s konkrétním místem ve volné přírodě či venkovské krajině. Jsou volně přístupné, vystavené větrům, mrazu, vodě a času, někdy vytvořené z přírodního materiálu tak pomíjivého, jako je čerstvý sníh nebo listy spadané ze stromů, jindy z kamene, ale i z betonu. V průvodci jsou zachyceny i aktivity pečující o krajinu, některé naznačují i vnímavost k spirituální rovině přírody. Ve většině případů jde o uměleckou tvorbu, která usiluje o nějaký druh rozhovoru s místem, jeho historií či s přírodními kvalitami.

EAN: 9788020022752
Vydavatel: Academia
Rok vydání: 2014
Počet stran: 268
ISBN:978-80-200-2275-2
Autor: Radek Mikuláš, Dagmar Šubrtová, Radoslava Schmelzová
Vazba: brožovaná
Knihu lze koupit na www.academiaknihy.cz

Ukázka z knihy:

Ruffer Zdeněk
Kříž, 1993, beton, dřevo
Praha-Vysočany

Na ostrohu jsem umístil kříž z betonu a dřeva. Jezdil jsem denně kolem a líbilo se mi pomyšlení, že i v Praze můžou být místa, která připomínají kopce a stráně s poutním symbolem. Za rok jsem u kříže našel květiny. Stalo se, že lidé k němu začali chodit jako k památníčku leteckého bombardování na Vysočany v roce 1945. (z. r.)

GPS: 50°6‘29.0“N, 14°28‘50.7“E
Přístup: Kříž je postaven v kamenité trnité stráni mezi tratí od železničního uzlu v Libni k nádraží Praha-Vysočany a silnicí dálničního typu značenou jako Čuprova ulice. Skulptura je dobře vidět od domů v místě bývalé usedlosti Kolčavka (ulice Kolčavka a Nad Kolčavkou), z chodníků mnohaproudové hlavní silnice (ulice Čuprova) a v omezené míře také z vlaků směřujících z Prahy- -Vysočan do centra či naopak. Samotný přístup ke kříži je obtížný. Strmou strání lze vystoupat šikmo vlevo od železničního přemostění Čuprovy ulice. Přístup shora (tj. z kolonie Kotlasky) přes dvě nepřehledná kolejiště nemůžeme doporučit. Do Čuprovy ulice či ke Kolčavce se dostaneme nejsnáze od stanice metra Palmovka: buď k severu Zenklovou ulicí (asi 2 minuty k bývalému automatu Svět) a dále ulicemi a po chodnících proti proudu potoka Rokytky až pod viadukt, nebo k severovýchodu ulicí Na Žertvách k viaduktu (3 minuty), za ním postupně vlevo a Čuprovou ulicí k dalšímu viaduktu pod stráň s křížem. Existuje řada možností přístupu od tramvají a autobusů MHD až po cyklostezku podél Rokytky.

Krajina v okolí: Poměrně dramatická scéna pražské periferie „odlidštěná“ spletí dopravních staveb. Okolní zástavba je směsicí dožívajících a zvolna přestavovaných kolonií (Kotlaska, Labuťka), „hrabalovské“ zástavby staré Libně, „developerských“ děl (bytové komplexy, Sazka Aréna) a překvapivě i zeleně (lesopark pod Proseckou ulicí aj.). Základem je poměrně členité údolí potoka Rokytky, vyhloubené během čtvrtohor v prvohorních břidlicích, zatímco okolní stráně jsou z tvrdších křemenců a drob. Tektonika však potoku místy „postavila do cesty“ tvrdé vrstvy. V takových místech se směr potoka prudce mění – příkladem je právě Kotlaska. Samotný vrchol s kolonií působí téměř „balkánským“ dojmem – drobné nahloučené stavby s malými zahrádkami s ovocnými stromy a strmé osluněné zdi a stráně.

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
4. srpna 2014


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.